Truman capote kontra łabędzice: pełen pasji zwiastun 2. sezonu feud

Truman capote kontra łabędzice: pełen pasji zwiastun 2. sezonu feud
Autor Justyna Pietrzak
Justyna Pietrzak04.01.2024 | 8 min.

Truman Capote kontra łabędzice - nowy sezon kultowego serialu Feud przyniesie historię konfliktu słynnego pisarza ze światem nowojorskich elit. Zobaczymy losy przyjaciółek Capotego, które stały się inspiracją i bohaterkami jego głośnej powieści. Publikacja fragmentu książki rozzłościła kobiety i zniszczyła ich relacje z pisarzem. W serialu nie zabraknie intryg, plotek i zemsty pań, którym Capote nadepnął na odcisk. W obsadzie m.in. hollywoodzkie gwiazdy Naomi Watts, Diane Lane i Demi Moore.

Zwiastun 2. sezonu serialu o Trumanie CapoteTrumanie Capote

2. sezon serialu „Feud” pt. „Feud: Capote vs. the Swans” zadebiutuje 31 stycznia 2023 roku w USA. Tym razem bohaterem produkcji będzie słynny pisarz Truman Capote, autor kultowej „Śniadania u Tiffany’ego”. Fabuła skupi się na jego konflikcie z grupą kobiet z nowojorskich elit zwanych „łabędzicami”, które były bliskimi przyjaciółkami Capote'a.

Capote wykorzystał wątki z życia tych pań do napisania swojej nowej powieści. Kiedy w 1975 roku w magazynie „Esquire” opublikowano fragmenty książki, wywołało to oburzenie wśród bohaterek, czujących się zdradzone przez przyjaciela. Zerwały kontakty z pisarzem, który na skutek skandalu został wykluczony z nowojorskich elit. Serial pokaże rozwój tego konfliktu w latach 70. i 80. XX wieku.

Początek publikacji powieści

Truman Capote od początku lat 70. pracował nad powieścią „Answered Prayers”, która miała opisywać życie amerykańskich elit i ich skandali. Pisarz czerpał inspirację z opowieści swoich przyjaciółek zwanych „łabędzicami” – bogatych i wpływowych kobiet z Nowego Jorku.

Kiedy w 1975 roku Capote opublikował fragmenty książki w magazynie „Esquire”, wywołało to szok i gniew wśród bohaterek, które poczuły się zdradzone. Ich prywatne historie zostały upublicznione bez zgody. Czuły, że Capote wykorzystał ich zaufanie dla własnych celów literackich.

Konflikt Capotego z przyjaciółkami

Publikacja fragmentu powieści Capote'a sprawiła, że jego dobre relacje z grupą „łabędzic” legły w gruzach. Kobiety te, wśród których były m.in. Babe Paley, Slim Keith czy Lee Radziwill, czuły się oszukane i upokorzone tym, jak pisarz sportretował je w swojej książce.

Zerwały kontakty z Capote'em i wpłynęły, by został wykluczony z nowojorskich elit oraz ponosił konsekwencje skandalu wywołanego publikacją. Sam pisarz był w szoku, że tak źle oceniono fragment jego nowej powieści i nie spodziewał się aż tak gwałtownej reakcji ze strony przyjaciółek.

Nieodwracalny konflikt

Choć po jakimś czasie sytuacja nieco się uspokoiła, większość „łabędzic” już nigdy nie odbudowała relacji z Trumanem Capote'em. Bały się tego, co jeszcze mógłby o nich napisać w swojej książce. Czuły gorycz i smutek z powodu utraconej przyjaźni, ale gniew był silniejszy.

Sam Capote żałował, że tak bardzo zranił te kobiety, jednak uważał swoją powieść za arcydzieło i nie chciał rezygnować z jej publikacji. Ostatecznie nigdy nie ukończył książki „Answered Prayers”, która przyniosła mu tyle problemów.

Zobaczymy, do czego zdolne są kobiety, którym pisarz nadepnął na odcisk.

Czytaj więcej: Premiera komedii Bookie z Charliem Sheenem od twórcy Dwóch i pół na HBO Max

Wpływ powieści Capote'go na relacje

Publikacja fragmentu powieści miała ogromny, negatywny wpływ na relacje Capote'a nie tylko z „łabędzicami”, ale także całymi nowojorskimi elitami. Z dnia na dzień przestał być pożądanym gościem, trafił na czarną listę i musiał zmierzyć się z ostracyzmem.

Powoli popadał w alkoholizm i uzależnienie od narkotyków, cierpiał na depresję, jego kariera zaczęła podupadać. Skandal wokół powieści i odejście wpływowych przyjaciółek miało ogromny, negatywny wpływ na jego życie w drugiej połowie lat 70. Konsekwencje ponosił aż do swojej śmierci w 1984 roku.

Nieodwracalna zmiana

Choć z biegiem czasu emocje nieco się uspokoiły, Capote nigdy tak naprawdę nie wrócił już do łask nowojorskich elit, ani nie odbudował przyjaźni z „łabędzicami”, które tak bardzo zawiódł i którym zaszkodził swoją powieścią.

Do końca życia żałował, że tak lekkomyślnie zniszczył coś tak cennego, jak ich przyjaźń, jednak było za późno na jakiekolwiek przeprosiny czy naprawienie błędów. Cała sytuacja miała bardzo smutny finał.

  • Konflikt z elitami i utrata wpływów
  • Problemy pisarza z alkoholem i narkotykami

Zemsta łabędzic za zdradę przyjaźni

Truman capote kontra łabędzice: pełen pasji zwiastun 2. sezonu feud

Zawiedzione i rozgoryczone „łabędzice” postanowiły się zemścić na Capote'em za to, że wykorzystał ich zaufanie i upublicznił skandale z ich życia prywatnego dla własnych celów literackich. Uznały to za zdradę ich wieloletniej przyjaźni.

Kobiety te były bardzo wpływowe i miały szerokie znajomości wśród nowojorskich elit. Wykorzystały więc swoje możliwości, by zniszczyć reputację Capote'a i sprawić, że poniesie konsekwencje swojego czynu. Chciały się na nim zemścić i ukarać go za to, co zrobił.

Wygnanie z elit

„Łabędzice” doprowadziły do tego, że Capote z dnia na dzień przestał być zapraszany w wyższych sferach i musiał się zmierzyć z ich ostracyzmem. Stracił przyjaciół oraz ważne kontakty i wpływy. Został wykluczony i odsunięty, choć wcześniej należał do ścisłego elitarnego kręgu.

Kobiety skutecznie się na nim zemściły za zawiedzione zaufanie. Jego kariera i życie osobiste popadły w ruinę w dużej mierze przez ich celowy odwet za skrzywdzenie ich uczuciami publikacją powieściowego skandalu.

Babe Paley Slim Keith
C.Z Guest Ann Woodward

Obsada gwiazd w serialu o Capotem

W rolach głównych „łabędzic” wystąpią hollywoodzkie gwiazdy: Naomi Watts jako Babe Paley, Diane Lane jako Slim Keith, Chloë Sevigny jako C.Z. Guest, Demi Moore jako Ann Woodward. Zobaczymy także Calistę Flockhart jako Lee Radziwill i Molly Ringwald jako Joanę Carson.

W roli Trumana Capote'a wystąpi znakomity Tom Hollander. W obsadzie pojawi się też Jessica Lange, gwiazda 1. sezonu serialu „Feud”. Producentem wykonawczym i pomysłodawcą serialu jest Ryan Murphy - twórca m.in. „American Horror Story”.

Gwiazdy grają bohaterki

W 2. sezonie „Feud” w roli głównych bohaterek, „łabędzic” z Nowego Jorku, zobaczymy plejadę hollywoodzkich gwiazd. Są wśród nich laureatki Oscarów, Złotych Globów i nagród Emmy. Obsada z pewnością przyciągnie przed ekrany sporo widzów.

Serial opowie o wisielczym humorze i zemście tych pań, zranionych publikacją skandalicznej powieści. Napięcia i konflikty na pewno będą się świetnie prezentowały z tak świetną obsadą aktorską grającą główne bohaterki historii.

Data premiery 2. sezonu serialu FeudFeud

Premiera 2. sezonu serialu „Feud” pt. „Feud: Capote vs. the Swans”, który opowie o konflikcie pisarza Trumana Capote'a z nowojorskimi elitami, odbędzie się 31 stycznia 2023 roku w telewizji FX w USA.

Serial składa się z 8 odcinków. W Polsce będzie dostępny na platformie Disney+, jednak na razie nie podano daty premiery. Można się jej spodziewać kilka tygodni po emisji w USA, podobnie jak przy 1. sezonie „Feud”.

Początek emisji w styczniu

Po kilku miesiącach oczekiwania od zapowiedzi projektu, w końcu poznaliśmy datę rozpoczęcia emisji 2. sezonu antologii „Feud”. Już 31 stycznia 2023 rozpocznie się emisja serialu „Feud: Capote vs. the Swans” w USA, który na pewno wzbudzi spore zainteresowanie widzów.

Fani tej produkcji i twórczości Ryana Murphy'ego z niecierpliwością będą wyczekiwać premiery każdego z 8 odcinków opowieści o zemście nowojorskich elit na Trumanie Capote. Zwiastun zapowiada wciągającą historię pełną skandali, plotek i intryg.

Podsumowanie

W 2. sezonie serialu „Feud” poznamy historię konfliktu słynnego pisarza Trumana Capote'a z grupą wpływowych kobiet z nowojorskich elit. Były one jego bliskimi przyjaciółkami, jednak gdy Capote wykorzystał wątki z ich życia w swojej nowej powieści, poczuły się oszukane i upokorzone.

Publikacja fragmentu książki Capote'a zniszczyła jego relacje z tymi kobietami, zwanymi „łabędzicami”. One z kolei postanowiły się zemścić i sprawić, że pisarz poniesie konsekwencje swojego czynu. Wykorzystały swoje wpływy, by zniszczyć jego reputację i doprowadzić do wykluczenia z elitarnych kręgów.

Serial pokaże, jak publikacja powieści Capote'a wpłynęła na jego życie w latach 70. i 80., kiedy popadł w alkoholizm i depresję, a jego kariera zaczęła podupadać. Nigdy też nie odbudował już relacji z urażonymi przyjaciółkami. W rolach głównych wystąpią hollywoodzkie gwiazdy m.in. Naomi Watts, Diane Lane i Demi Moore.

Premiera 2. sezonu „Feud: Capote vs. the Swans” odbędzie się 31 stycznia 2023 roku w USA. Serial składa się z 8 odcinków i opowiada fascynującą, choć smutną historię o zdradzie przyjaźni, zranionych uczuciach i pięknie zemście.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Breaking Bad - dlaczego warto obejrzeć ten kultowy serial?
  2. Nowy sezon 20 Chirurdzy: Powrót Ellen Pompeo do szpitala Grey Sloan
  3. Pojutrze - przestroga przed globalnym ociepleniem w katastroficznym scenariuszu
  4. Nietykalni - wzruszająca historia przyjaźni na przekór przeciwnościom
  5. Wednesday - nowe oblicze córki rodziny Addamsów
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Justyna Pietrzak
Justyna Pietrzak

Od zawsze fascynował mnie świat kina i telewizji. Jako pasjonatka X Muzy, na moim blogu recenzuję najnowsze produkcje filmowe i serialowe. Dbam o rzetelność i obiektywizm. Oprócz fabuły, zwracam uwagę na grę aktorów, reżyserię i zdjęcia. Polecam również klasyczne filmy warte obejrzenia.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły