Leon Zawodowiec - Jean Reno jako zabójca z zasadami

Leon Zawodowiec - Jean Reno jako zabójca z zasadami
Autor Hubert Czerwiński
Hubert Czerwiński15.09.2023 | 6 min.

Leon Zawodowiec z Jeanem Reno w roli głównej to film, który na stałe wpisał się do kanonu kina akcji. Ten klasyk z 1994 roku opowiada historię tytułowego bohatera - zimnego, milczącego i niezwykle skutecznego płatnego zabójcy. Mimo że Leon pracuje dla mafii, ma własny kodeks moralny i zasady, którymi się kieruje. Kiedy na jego drodze staje 12-letnia Mathilda, życie mężczyzny diametralnie się zmienia. Razem stawiają czoła skorumpowanym gliniarzom z Nowego Jorku. Reżyser Luc Besson stworzył fascynującą opowieść o zemście, honorze i nieprawdopodobnej więzi, jaka rodzi się między dwójką samotnych dusz. Aktorstwo Jeana Reno, efektowne sceny akcji i wciągająca fabuła sprawiają, że Leon Zawodowiec to film, który należy koniecznie zobaczyć.

Jean Reno jako twardy zabójca z zasadami

Historia Leona - tajemniczego płatnego zabójcy

Tytułowy Leon jest płatnym zabójcą pracującym dla mafii w Nowym Jorku. Mieszka samotnie i prowadzi ascetyczny tryb życia, skupiony jedynie na wykonywaniu zleceń. Jego codziennością są profesjonalne zabójstwa, podczas których wykazuje się niezwykłymi umiejętnościami. Leon wykonuje swoją brudną robotę bez mrugnięcia okiem, ale ma też swoje zasady - nie zabija kobiet ani dzieci. Bohater żyje w cieniu, jest małomówny i nie okazuje emocji. Jednak pod maską twardego zabójcy kryje się wrażliwa dusza.

Umiejętności i metody działania Leona

Leon jest perfekcyjnie wyszkolony do eliminowania celów. Posiada niezwykłe zdolności strzeleckie, szybkość reakcji i zwinność. Jego specjalnością jest cicha likwidacja przeciwników z ukrycia lub z zaskoczenia. Leon potrafi bezszelestnie przemieszczać się w cieniach, by w odpowiednim momencie zastrzelić cel jednym precyzyjnym strzałem. Jest też mistrzem kamuflażu i zmyłek. Potrafi też walczyć wręcz z użyciem noża. Nieustraszony i opanowany nawet pod największą presją. Jego metody są wyjątkowo skuteczne, dlatego mafia regularnie korzysta z jego usług.

Walka Leona z korupcją i złem

Mimo że Leon zabija za pieniądze, ma własny kodeks moralny. Gdy na jego drodze staje 12-letnia Mathilda, której rodzina została wymordowana na zlecenie skorumpowanego policjanta, pomaga dziewczynce. Leon staje po stronie prawdy i sprawiedliwości, ryzykując życie, by pomścić niewinne ofiary. Wraz z Mathildą polują na zepsutych gliniarzy odpowiedzialnych za zbrodnię. Ten niezwykły duet stawia czoła przeważającym siłom wroga. Ostateczne starcie z głównym antagonistą Normanem Stansfieldem pokazuje determinację Leona i Mathildy, by ukarać winnych.

Przygody Leona w Nowym Jorku

Poznanie Mathildy - dziewczynki ocalałej z masakry

Pewnego dnia Leon poznaje 12-letnią Mathildę - jedyną ocalałą z masakry jej rodziny, dokonanej na zlecenie skorumpowanego policjanta Normana Stansfielda. Dziewczynka zapuka do drzwi zabójcy, prosząc go o schronienie. Leon początkowo niechętnie ją przyjmuje, jednak stopniowo między tą dwójką rodzi się nić porozumienia. Odizolowany emocjonalnie mężczyzna zaczyna troszczyć się o dziewczynkę niczym o młodszą siostrę. Mathilda z kolei odnajduje w Leonie oparcie i ochronę.

Polowanie i eliminowanie "złych gliniarzy"

Kiedy Mathilda dzieli się z Leonem historią zabójstwa jej rodziny, mężczyzna postanawia jej pomóc. Razem rozpoczynają polowanie na skorumpowanych nowojorskich policjantów powiązanych ze sprawą. Leon wykorzystuje swoje niezwykłe umiejętności, by po kolei eliminować zepsutych gliniarzy. Z każdą kolejną akcją zemsty zbliżają się do głównego antagonity - Normana Stansfielda. Ich sojusz i determinacja, by ukarać winnych, stają się coraz silniejsze. W końcu dochodzi do konfrontacji z samym Stansfieldem.

Ostateczne starcie z Normanem Stansfieldem

W finale filmu Leon i Mathilda stają do bezpośredniego pojedynku z Normanem Stansfieldem - policjantem odpowiedzialnym za zabójstwo rodziny dziewczynki. Dochodzi do widowiskowej wymiany ognia w komisariacie policji. Leon decyduje się poświęcić własne życie, by dać Mathildzie szansę na ucieczkę i zemstę. Ciężko ranny zabija Stansfielda tuż przed śmiercią. Dziewczynka zabija kolejnych policjantów i ucieka z budynku, kończąc tym samym swoją osobistą vendettę.

Cechy charakteru Leona i jego osobowość

Opancerzony emocjonalnie i milczący

Leon to człowiek nieliczny w słowach i skryty w sobie. Jest zamknięty, małomówny i rzadko okazuje emocje. Zawsze zachowuje kamienną twarz, nawet podczas najbardziej ekstremalnych sytuacji. Bycie płatnym zabójcą wymaga od niego dystansu do ofiar i obojętności. Jednak pod twardym opancerzeniem kryje się wrażliwa dusza, którą odkrywa dopiero Mathilda.

Precyzyjny i skuteczny w działaniu

Leon jest perfekcyjnie wyszkolony do eliminowania celów. Jego metody są niezwykle precyzyjne i skuteczne. Potrafi bezbłędnie trafić w przeciwnika z dużej odległości lub zabić go cicho z ukrycia. Ma też nadludzkie zdolności skradania się i kamuflowania w cieniach. Leon nigdy nie pudłuje i zawsze dopina swoje cele. To czyni go jednym z najlepszych zabójców w Nowym Jorku.

Honorowy i wierny własnym zasadom

Choć Leon zabija za pieniądze, ma własny honorowy kodeks. Nie zabija kobiet ani dzieci, co wyróżnia go na tle innych zabójców. Pomaga Mathildzie i staje po stronie sprawiedliwości, ryzykując własne życie. Okazuje się wierny raz powziętym decyzjom. Jego zasady i wartości sprawiają, że to w gruncie rzeczy pozytywny bohater. Dla Mathildy staje się niczym starszy brat i opiekun.

Odbiór i popularność filmu na całym świecie

Leon Zawodowiec - Jean Reno jako zabójca z zasadami

Chwalona rola Jeana Reno i reżyserii

Film zebrał bardzo pozytywne recenzje, a krytycy chwalili przede wszystkim kreację Jean Reno w roli tytułowej. Aktor stworzył ikoniczną postać - tajemniczego i niebezpiecznego zabójcy o ukrytej wrażliwości. Doceniono też reżyserię Luca Bessona, dynamiczne sceny akcji i napięcie utrzymywane przez cały seans. Leon Zawodowiec okazał się hitem i przepustką Jeana Reno do hollywoodzkiej kariery.

Kultowy i ponadczasowy thriller sensacyjny

Film na stałe zapisał się w kanonie kina gatunkowego i zdobył status kultowego. Jego popularność nie słabnie wraz z upływem lat. Leon Zawodowiec to ponadczasowy thriller sensacyjny z wciągającą intrygą, efektownymi scenami akcji i charyzmatycznym bohaterem. To jeden z tych filmów, do których warto wracać i które zawsze się obronią. Dla wielu widzów to pozycja obowiązkowa.

Inspiracja dla innych filmów o płatnych zabójcach

Leon Zawodowiec wyznaczył nowy standard dla filmów o płatnych zabójcach. Jego bohater, granicy przez Jeana Reno, stał się inspiracją dla wielu podobnych postaci w późniejszych produkcjach. Twórcy innych filmów sensacyjnych często czerpią z rozwiązań stylistycznych oraz motywów, które po raz pierwszy pojawiły się w dziele Luca Bessona. Dlatego Leona uważa się za prekursora gatunku i kamień milowy w jego historii.

Dlaczego warto obejrzeć ten klasyk kina akcji?

Świetna, naturalna gra aktorska

Przede wszystkim warto obejrzeć ten film ze względu na kreację Jean Reno, który idealnie wcielił się w postać tajemniczego zabójcy o wielu twarzach. Aktor znakomicie oddał zarówno jego twardy, zamknięty w sobie charakter, jak i skrywaną pod powierzchnią wrażliwość. Jego mimika, gesty i sposób bycia idealnie budują tę niejednoznaczną postać.

Perfekcyjnie zrealizowane sceny akcji

Ogromnym atutem filmu są też świetnie zrealizowane, ekscytujące sceny akcji. Widzowie doceniają zwłaszcza perfekcyjnie choreografowane sceny strzelanin oraz sekwencje walki wręcz z udziałem Leona. Dostarczają one niezapomnianych wrażeń i trzymają w napięciu od początku do końca. To prawdziwa jazda bez trzymanki dla fanów kina sensacyjnego.

Wciągająca intryga i napięcie do ostatniej sceny

Siłą filmu Leona Zawodowca jest także świetnie poprowadzona intryga, napięcie narastające z minuty na minutę i fantastycznie zarysowane postaci. Widzowie są wciągani w mroczny świat nowojorskiej mafii i korupcji, by wraz z bohaterami pragnąć zemsty na zepsutych gliniarzach. Leon Zawodowiec trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej minuty, nie pozwalając oderwać wzroku od ekranu.

Podsumowanie

Leon Zawodowiec to bez wątpienia jeden z najlepszych i najbardziej kultowych filmów akcji w historii kina. Luc Besson stworzył fascynującą opowieść o zabójcy z zasadami, który staje po stronie sprawiedliwości. Kreacja Jeana Reno, reżyseria, scenariusz i tempo akcji - wszystko w tym filmie działa jak w szwajcarskim zegarku. Leon Zawodowiec dostarcza rozrywki na najwyższym poziomie i do dziś gromadzi rzesze fanów. Jeśli ktoś jeszcze nie widział tego tytułu, to najwyższy czas nadrobić zaległości. Gwarantujemy, że będą to dwie godziny pełne emocji, których się nie zapomina.

Najczęściej zadawane pytania

Głównym bohaterem jest Leon - tajemniczy płatny zabójca pracujący dla nowojorskiej mafii.

Mathilda to 12-letnia dziewczynka, jedyna ocalała z masakry swojej rodziny, dokonanej na zlecenie skorumpowanego policjanta. Zaprzyjaźnia się z Leonem.

Początkowo Leon niechętnie pomaga Mathildzie, jednak z czasem między nimi rodzi się głęboka więź. Stają się sobie niczym starszy brat i młodsza siostra.

Głównym antagonistą jest Norman Stansfield - skorumpowany policjant, który zlecił zabójstwo rodziny Mathildy.

W finale ciężko ranny Leon poświęca swoje życie, by dać Mathildzie szansę na ucieczkę i zemstę na Stansfieldzie. Dziewczynka zabija policjanta i ucieka z budynku.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Breaking Bad - dlaczego warto obejrzeć ten kultowy serial?
  2. Nowy sezon 20 Chirurdzy: Powrót Ellen Pompeo do szpitala Grey Sloan
  3. Pojutrze - przestroga przed globalnym ociepleniem w katastroficznym scenariuszu
  4. Nietykalni - wzruszająca historia przyjaźni na przekór przeciwnościom
  5. Wednesday - nowe oblicze córki rodziny Addamsów
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Hubert Czerwiński
Hubert Czerwiński

Jestem pasjonatem muzyki. Na blogu recenzuję nowości serialowe i filmowe. Oceniam fabułę, grę aktorów i realizację. Wyłapuję mocne i słabe strony produkcji. Polecam tytuły warte uwagi i ostrzegam przez tymi mniej udanymi. Dbam o rzetelność i obiektywizm.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 1

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły