Rick i Morty - przegląd najlepszych odcinków serialu animowanego dla dorosłych

Rick i Morty - przegląd najlepszych odcinków serialu animowanego dla dorosłych
Autor Amadeusz Górecki
Amadeusz Górecki15.09.2023 | 6 min.

Rick i Morty to jeden z najpopularniejszych i najbardziej docenianych seriali animowanych ostatnich lat. Ten niebanalny serial sci-fi dla dorosłych widzów podbił serca fanów na całym świecie. W tym artykule przyjrzymy się bliżej najlepszym odcinkom z pięciu sezonów, które pokazują, dlaczego warto obejrzeć tę niezwykłą produkcję.

Najlepsze odcinki 1-go sezonu

Pilot

Odcinek pilotowy zaczyna przygodę tytułowych bohaterów - ekscentrycznego, cynicznego i nieco szalonego naukowca Ricka oraz jego nieśmiałego wnuka Morty'ego. W tym epizodzie poznajemy głównych bohaterów, ich relacje rodzinne oraz specyficzne poczucie humoru. Rick zabiera Morty'ego w pełną akcji przygodę międzywymiarową, która daje początek ich niezwykłemu sojuszowi. Pilot doskonale wprowadza widzów w surrealistyczny świat serialu.

Lawnmower Dog

W tym odcinku Rick buduje specjalny hełm, który pozwala psom Snuffles'owi i Snowball'owi zyskać inteligencję na poziomie ludzkim. Zadowolone ze swojej nowej świadomości psy szybko knują, jak przejąć władzę nad światem. Odcinek ten pokazuje kreatywność i absurdalne poczucie humoru twórców serialu.

Meeseeks and Destroy

Kultowy odcinek, w którym Rick daje Morty'emu i jego siostrze Beth urządzenie, które po naciśnięciu przyzywa istoty Meeseeks. Mają one spełniać życzenia ludzi. Jednak im dłużej istnieją, tym bardziej wpadają w szał, gdy nie mogą wykonać zadania. To świetna satyra na ludzką naturę i marzenie o natychmiastowej gratyfikacji.

Najlepsze odcinki 2-go sezonu

The Ricks Must Be Crazy

Gdy statek Ricka zaczyna działać wadliwie, odkrywa on, że winny jest miniaturowy wszechświat zasilający jego baterię. Rick wchodzi do świata atomowych ludzików, aby naprawić usterkę. Jest to kreatywna opowieść o naturze rzeczywistości i o tym, jak to, co dla jednych jest normalnością, dla innych wydaje się czymś niezwykłym.

Total Rickall

Rodzina Sanchezów zmaga się z inwazją fałszywych wspomnień wszczepionych w ich umysły przez pasożytnicze istoty. Aby odróżnić prawdziwych krewnych od fałszów, muszą przypomnieć sobie swoje wspólne doświadczenia. Ten odcinek bada koncepcję pamięci i tożsamości w komiczny, ale i wzruszający sposób.

The Wedding Squanchers

Sezon 2 kończy się hucznie - ślubem rodziców Beth. Jednak sielanka nie trwa długo, gdyż w trakcie wesela ziemski rząd aresztuje Ricka. Morty, Summer i Beth uciekają z ojcem do innego wymiaru. Cliffhanger budzi w widzach wiele emocji i apetyt na kolejny sezon.

Najlepsze odcinki 3-go sezonu

The Ricklantis Mixup

Jeden z najwyżej ocenianych odcinków serialu śledzi losy dwóch agentów Związku Ricksów w Citadel of Ricks. To fascynująca opowieść o rzeczywistości równoległej do głównego wątku serialu, która pokazuje mroczniejszą stronę multiwersum.

The ABCs of Beth

Beth odkrywa tajemnicę z dzieciństwa dotyczącą swojej zaginionej przyjaciółki Tommy. Tymczasem Jerry i Rick spędzają czas w dziwnym ośrodku opieki dziennej dla mężczyzn. Odcinek bada złożone relacje między Rickiem i Beth.

The Rickchurian Mortydate

W finałowym, bardzo akcyjnym odcinku 3 sezonu, prezydent USA zmusza Ricka, by ten oddał mu swoją technologię portalu międzywymiarowego. Rick, Morty i Summer wkraczają do akcji, aby go powstrzymać. Dynamiczny finał sezonu z elektryzującą sceną pościgu.

Najlepsze odcinki 4-go sezonu

Rick i Morty - przegląd najlepszych odcinków serialu animowanego dla dorosłych

Edge of Tomorty: Rick Die Rickpeat

Rick zostaje zabity, ale za sprawą swojej technologii klonowania wraca do życia i zaczyna dzień od nowa. Razem z Mortym stara się odkryć, kto za tym stoi. Odcinek pełen akcji z zaskakującym zwrotem akcji na końcu.

Rattlestar Ricklactica

Parodia kultowego serialu sci-fi Battlestar Galactica. Gdy statek Smithów ulega awarii, rozpoczyna się walka o przetrwanie załogi. Rick z kolei odkrywa tajemnicę gry komputerowej, którą stworzył.

Star Mort: Rickturn of the Jerri

Morty i Jerry przeżywają niezwykłą przygodę, gdy zostają uwięzieni w symulacji z początku XXI wieku. Tymczasem Beth zmaga się z tajemniczym pasożytem. Sezon 4 kończy się widowiskowo.

Najlepsze odcinki 5-go sezonu

Mort Dinner Rick Andre

Morty zaprasza Jessica na randkę, ale rzeczy ulegają komplikacji, gdy Rick, który chce pozbyć się toksycznych wspomnień, przypadkowo usuwa także umiejętności motoryczne Morty'ego. Komiczne i pełne akcji perypetie pary bohaterów.

Rickmurai Jack

Rick zostaje zamknięty w programie treningowym przeznaczonym dla samurajów. Tam poznaje ojca samuraja Jacka. Tymczasem reszta rodziny bawi się w wirtualnej rzeczywistości, co ma katastrofalne skutki.

Forgetting Sarick Mortshall

Gdy Rick znika bez śladu, Morty i Summer podejrzewają, że awanturuje się gdzieś w innym wymiarze. Jednak prawda okazuje się znacznie bardziej dramatyczna. Wzruszający, choć i zabawny finał 5 sezonu.

Dlaczego warto obejrzeć Ricka i Morty'ego

Niebanalne poczucie humoru

Serial wyróżnia się inteligentnym, czarnym humorem, parodiującym wiele aspektów popkultury. Twórcy nie boją się kontrowersji i poruszają ważne tematy w komiczny, ale i zmuszający do myślenia sposób.

Interesujące zwroty akcji

Każdy odcinek przynosi zaskakujące momenty i cliffhangersy, które trzymają widza w napięciu. Nie można przewidzieć, co wydarzy się w kolejnej scenie. Rick i Morty zaskakuje na każdym kroku.

Ważne przesłanie dla widzów

Pod warstwą absurdu i czarnego humoru kryje się głębsze przesłanie na temat rodziny, przyjaźni, sensu życia i miejsca człowieka we wszechświecie. Serial zmusza do refleksji i zadawania trudnych pytań.

Podsumowanie

Rick i Morty to bez wątpienia jeden z najbardziej kreatywnych i oryginalnych seriali animowanych ostatnich lat. Każdy odcinek zaskakuje, bawi i skłania do przemyśleń. Choć fabuła oscyluje wokół przygód ekscentrycznego naukowca i jego nieśmiałego wnuka, tak naprawdę serial opowiada o głębokich prawdach na temat rodziny, przyjaźni i sensu życia. Dzięki niebanalnemu humorowi, ciekawym postaciom i wciągającej fabule produkcja zdobyła rzesze fanów na całym świecie. Jeśli ktoś szuka animacji, która potrafi zarówno rozbawić, jak i wzruszyć, Rick i Morty są zdecydowanie wartym polecenia wyborem.

Najczęściej zadawane pytania

Nowe sezony serialu pojawiają się średnio co 2 lata. Każdy sezon liczy 10 odcinków. Ostatni, 5 sezon został wyemitowany w 2021 roku.

W Polsce serial jest dostępny na platformach HBO Max oraz Netflix. Można go również kupić na DVD lub obejrzeć na stronach z nielegalnymi streamami.

Najlepiej zacząć od pierwszego odcinka pierwszego sezonu, czyli od pilota. Pozwoli to poznać bohaterów i ich relacje oraz wprowadzi w specyficzny świat serialu.

Zdecydowanie tak. Serial posiada ciągłą fabułę, więc odcinki należy oglądać w kolejności według numeracji sezonów i odcinków, aby móc śledzić wydarzenia.

Ze względu na dużą dawkę czarnego humoru, przemoc i wulgaryzmy Rick i Morty jest serialem przeznaczonym raczej dla dorosłych widzów. Młodszą widownię mogą zszokować niektóre sceny.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Breaking Bad - dlaczego warto obejrzeć ten kultowy serial?
  2. Nowy sezon 20 Chirurdzy: Powrót Ellen Pompeo do szpitala Grey Sloan
  3. Terminator 2 - kultowy akcyjniak z Arnoldem Schwarzeneggerem
  4. Zielona mila - przejmujący dramat z Tomem Hanksem
  5. Palm Springs - komedia z elementami sci-fi o pętli czasowej
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Amadeusz Górecki
Amadeusz Górecki

Od wielu lat interesuję się filmem. Na moim blogu zamieszczam recenzje nowych produkcji kinowych i serialowych. Dbam o rzetelność i obiektywizm. Oceniam fabułę, grę aktorów, realizację. Polecam wartościowe tytuły i klasyki kina warte obejrzenia. Chcę dzielić się kinową pasją.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły