Downton Abbey - serial kostiumowy dla fanów angielskich dworków

Downton Abbey - serial kostiumowy dla fanów angielskich dworków
Autor Justyna Pietrzak
Justyna Pietrzak15.09.2023 | 9 min.

Serial kostiumowy „Downton Abbey” to prawdziwa gratka dla miłośników angielskich produkcji osadzonych w realiach arystokratycznych dworów. Opowieść o losach rodziny Crawleyów oraz ich służby wprowadza widza w świat pełen intryg, dramatów i zawiłości obyczajowych charakterystycznych dla epoki edwardiańskiej. Barwne postacie, wciągająca fabuła i wspaniała oprawa audiowizualna sprawiają, że serial zdobył uznanie zarówno krytyków, jak i widzów na całym świecie.

Główne postacie i ich relacje

Jedną z największych zalet „Downton Abbey” jest galeria niezwykle barwnych i złożonych postaci. Serial koncentruje się przede wszystkim na losach arystokratycznej rodziny Crawleyów oraz ich licznej służby. Centralną postacią jest Robert Crawley, hrabia Grantham, który wraz z żoną Corą stoją na czele rodziny zamieszkującej tytułowy dwór Downton Abbey. Mają oni trzy córki - Mary, Edith i Sybil, których losy i miłosne perypetie stanowią jeden z głównych wątków serialu. Równie ważną rolę odgrywa służba państwa Crawleyów zarządzana przez lokaja Carsona i gospodynię Hughes. Ich codzienne życie, obowiązki i dramaty osobiste tworzą drugi, równie ciekawy wątek fabularny.

Rodzina Crawleyów i ich służba

Serial przedstawia zarówno codzienne życie rodziny Crawleyów, jak i ich licznej służby. Obie te grupy łączy ze sobą skomplikowana sieć powiązań i zależności. Panuje między nimi dystans wynikający z różnic klasowych, ale także rodzą się relacje przyjaźni i lojalności. Jednocześnie w obrębie samej rodziny dochodzi do wielu konfliktów na tle walki o wpływy i dziedziczenie majątku.

Miłość i konflikty między bohaterami

Kolejnym motywem przewijającym się przez serial są romanse oraz konflikty uczuciowe pomiędzy głównymi bohaterami. Dotyczy to zarówno córek Crawleyów (zwłaszcza Lady Mary), poszukujących odpowiednich kandydatów na męża, jak i służących (np. Anny i Batesa), których uczucie jest skomplikowane z racji różnic społecznych. Nie brakuje także trójkątów miłosnych, namiętności i zdrady.

Rozwój postaci na przestrzeni sezonów

Warto podkreślić, że postacie, zarówno te z wyższych sfer, jak i służba, są bardzo zniuansowane i przechodzą ogromną przemianę na przestrzeni kolejnych sezonów serialu. Przeżywają dramaty osobiste, dojrzewają, uczą się pokory. Dzięki temu, mimo iż serial osadzony jest w odległej epoce, bohaterowie wydają się bliscy i współcześni.

Realia epoki edwardiańskiej

Kolejną ogromną zaletą serialu jest przedstawienie realiów epoki edwardiańskiej - okresu panowania króla Edwarda VII na początku XX wieku. Twórcy z ogromną dbałością odtwarzają sposób życia, obyczaje i problemy ówczesnej arystokracji. Daje to widzowi wyjątkową okazję, by na chwilę przenieść się do odległych czasów.

Codzienne życie arystokracji i służby

Serial ukazuje codzienne obowiązki i rytuały zarówno rodziny Crawleyów, jak i ich licznych służących. Oglądamy eleganckie kolacje, polowania, rauty, ale także ciężką pracę pokojówek, kucharzy czy stajennych niezbędną do sprawnego funkcjonowania posiadłości. Dzięki temu możemy poczuć klimat epoki od środka.

Strój i etykieta panująca w tamtych czasach

Istotnym elementem oddającym charakter epoki są przepychne stroje bohaterów. Kobiety prezentują się w wytwornych sukniach, biżuterii i ekstravagancyjnych kapeluszach. Panowie noszą fraki, muszki i meloniki. Całości dopełnia ściśle określona etykieta, ceremoniał i zasady zachowania obowiązujące w arystokratycznych kręgach.

Ważne wydarzenia historyczne jako tło serialu

Tłem dla losów bohaterów są także najważniejsze wydarzenia epoki - I wojna światowa, rewolucja bolszewicka w Rosji, pandemia grypy zwanej hiszpanką. Downton Abbey staje się więc swoistą panoramą burzliwych przemian zachodzących na początku XX wieku.

Wątki obyczajowe i dramatyczne

Nie brakuje w serialu wątków obyczajowych i dramatycznych, które wciągają widza i nie pozwalają oderwać się od ekranu. Mamy tu romanse, intrygi i skandale obyczajowe charakterystyczne dla wyższych sfer. Jednocześnie poruszane są problemy ówczesnych kobiet i konflikt klasowy.

Romans i intrygi wśród bohaterów

Spora część fabuły skupiona jest na miłosnych perypetiach bohaterów. Nie brakuje dramatycznych trójkątów miłosnych, namiętnych romansów, ale także bolesnych rozstań. Te zawiłości uczuciowe dotyczą zarówno arystokratów, jak i służących.

Problemy kobiet w patriarchalnym społeczeństwie

Kolejnym motywem jest próba ukazania problemów, z jakimi mierzyły się kobiety w epoce edwardiańskiej. Córki Crawleyów, mimo uprzywilejowanej pozycji, także zmagają się z ograniczeniami narzucanymi im przez patriarchalne konwenanse. Walka o niezależność i samorealizację stanowi ważny wątek losów bohaterek.

Konflikt pokoleń i klas społecznych

Oprócz napięć uczuciowych, pojawia się w serialu konflikt pokoleń (np. między Violet Crawley a jej wnuczkami) oraz walka klasowa (pomiędzy arystokracją a dążącymi do awansu służącymi). Są to ponadczasowe motywy, z którymi widz może się utożsamiać.

Oprawa audiowizualna

Downton Abbey - serial kostiumowy dla fanów angielskich dworków

Ogromną zaletą serialu jest wspaniała oprawa audiowizualna. Stylowe wnętrza, autentyczne kostiumy i charakterystyczna muzyka wprowadzają widza w klimat epoki edwardiańskiej i pozwalają przenieść się do odległych czasów arystokratycznych dworów.

Stylowe wnętrza angielskich dworów szlacheckich

Serial kręcony jest w prawdziwych, zabytkowych angielskich dworach i pałacach. Przepiękne wnętrza, bogate w antyki i dzieła sztuki stanowią tło dla losów bohaterów. Sam dwór Downton Abbey powstał na potrzeby serialu, ale wiernie oddaje charakter epoki.

Autentyczne stroje z epoki

Aktorzy występują w stylowych, uszytych na miarę kostiumach, wiernie odwzorowujących modę arystokracji z początku XX wieku. Dodatki takie jak biżuteria i torebki również zostały wypożyczone ze zbiorów muzealnych i kolekcji antyków.

Muzyka i taniec charakterystyczne dla tamtych czasów

Istotną rolę w serialu odgrywa także muzyka - zarówno utwory fortepianowe, jak i charakterystyczne dla epoki edwardiańskiej tańce (fokstroty, walce, polki). Dzięki temu Downton Abbey oddaje klimat czasów, w których się rozgrywa.

Odbiór i popularność serialu

Downton Abbey zdobyło uznanie krytyków i widzów na całym świecie, stając się prawdziwym fenomenem. Doceniono zarówno wciągającą fabułę, jak i klimat epoki. Popularność produkcji zaowocowała nagrodami i powstaniem kolejnych odsłon.

Uznanie krytyków i liczne nagrody

Serial zebrał entuzjastyczne recenzje i zdobył szereg prestiżowych nagród - m.in. 3 Złote Globy dla najlepszego serialu dramatycznego. Doceniono grę aktorów, scenariusz i reżyserię. Downton Abbey uznano za jeden z najlepszych seriali kostiumowych w historii.

Ogromna popularność na całym świecie

Produkcja zdobyła rzesze fanów nie tylko w Wielkiej Brytanii i USA, ale także w wielu innych krajach. Dowodem popularności są tłumy turystów odwiedzające angielskie dwory, w których kręcono zdjęcia do serialu.

Kontynuacja i produkty poboczne

Wielki sukces serialu zaowocował powstaniem kinowej kontynuacji osadzonej kilka lat po zakończeniu oryginalnej serii. Powstały również liczne produkty związane z serialem - książki, płyty z muzyką, gry planszowe.

Dlaczego warto obejrzeć?

Reasumując, Downton Abbey to pozycja obowiązkowa dla fanów dobrych seriali kostiumowych. Wciągająca fabuła, barwne postacie i klimat minionej epoki sprawiają, że seans tej produkcji to prawdziwa przyjemność.

Wciągająca fabuła i barwne postacie

Nie sposób oderwać się od losów arystokratycznej rodziny Crawleyów oraz ich służby. Emocjonujące zwroty akcji, dramaty osobiste bohaterów i ich wewnętrzne przemiany wciągają i angażują.

Możliwość zanurzenia się w odległej epoce

Downton Abbey to swego rodzaju „wehikuł czasu” pozwalający przenieść się do arystokratycznych realiów sprzed stu lat i poczuć niepowtarzalny klimat minionej epoki.

Uniwersalne tematy bliskie współczesnemu widzowi

Mimo osadzenia w odległych czasach, serial porusza ponadczasowe i uniwersalne kwestie - miłość, walka klas, emancypacja kobiet. Dzięki temu fabuła, choć osadzona w przeszłości, wydaje się bliska współczesnemu odbiorcy.

Podsumowanie

„Downton Abbey” to serial, który potrafi wciągnąć i emocjonować, przenosząc widza w odległy świat arystokratycznych angielskich dworów. Barwne postacie, wątki obyczajowe i kostiumowa oprawa sprawiają, że jest to produkcja niepowtarzalna. Stanowi prawdziwą ucztę dla miłośników seriali kostiumowych i każdy jej fan z pewnością chciałby choć na chwilę znaleźć się w progach Downton Abbey u boku rodziny Crawleyów. To zdecydowanie pozycja obowiązkowa.

Najczęściej zadawane pytania

Akcja serialu rozgrywa się w latach 1912-1926 na terenie angielskiego Yorkshire, a dokładnie w arystokratycznym dworze Downton Abbey, będącym siedzibą fikcyjnej rodziny Crawleyów.

Przede wszystkim ze względu na wciągającą fabułę, barwne postacie i wspaniałą, kostiumową oprawę. Serial pozwala ponadto poczuć klimat minionej epoki.

Serial emitowany był w stacji ITV w Wielkiej Brytanii oraz w telewizji PBS w USA. W Polsce można go obejrzeć m.in. na platformach Netflix, HBO Max i Amazon Prime Video.

W 2019 roku swoją premierę miał kinowy film pełnometrażowy będący kontynuacją serialu. W planach są kolejne produkcje osadzone w tym samym uniwersum.

Zdjęcia kręcono m.in. w Castle Howard czy Highclere Castle. Oba obiekty są dziś udostępnione do zwiedzania. Można tam zobaczyć pokoje, które posłużyły za plan filmowy.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Breaking Bad - dlaczego warto obejrzeć ten kultowy serial?
  2. Nowy sezon 20 Chirurdzy: Powrót Ellen Pompeo do szpitala Grey Sloan
  3. Pojutrze - przestroga przed globalnym ociepleniem w katastroficznym scenariuszu
  4. Nietykalni - wzruszająca historia przyjaźni na przekór przeciwnościom
  5. Palm Springs - komedia z elementami sci-fi o pętli czasowej
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Justyna Pietrzak
Justyna Pietrzak

Od zawsze fascynował mnie świat kina i telewizji. Jako pasjonatka X Muzy, na moim blogu recenzuję najnowsze produkcje filmowe i serialowe. Dbam o rzetelność i obiektywizm. Oprócz fabuły, zwracam uwagę na grę aktorów, reżyserię i zdjęcia. Polecam również klasyczne filmy warte obejrzenia.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły