Gra o Tron - intrygi, zdrada i walka o władzę w serialu HBO

Gra o Tron - intrygi, zdrada i walka o władzę w serialu HBO
Autor Amadeusz Górecki
Amadeusz Górecki15.09.2023 | 9 min.

Serial „Gra o Tron” od pierwszego sezonu przyciąga widzów niezwykłą fabułą osadzoną w świecie fantasy. Akcja produkcji HBO rozgrywa się na kontynencie Westeros, gdzie ambitne rody walczą o władzę i prawo do rządzenia z Żelaznego Tronu. Ten, kto zdobędzie tron, będzie nie tylko królem Siedmiu Królestw, ale też osobą posiadającą ogromną władzę i wpływy. Walka o ten zaszczytny tytuł nie jest łatwa i wymaga poświęceń oraz bezwzględności. Przez osiem sezonów widzowie mogli śledzić losy wielu barwnych postaci zaangażowanych w polityczne intrygi, knowania i niebezpieczne gry o tron.

Walka rodów o Żelazny Tron Westeros

Główne rody Westeros od początku serialu walczą o władzę i prawo do zasiadania na Żelaznym Tronie. Każdy ród ma w tym konflikcie swoje ambicje i cele. Przez wiele lat tron należał do króla Roberta Baratheona. Jednak po jego śmierci wybuchła otwarta wojna pomiędzy rodami Baratheonów, Starków, Lannisterów, Tullych, Greyjoyów i Tyrellów. Każdy chce przejąć władzę dla siebie za wszelką cenę. Dochodzi do bitew, podstępów i knowań politycznych. W tle pojawia się też Daenerys Targaryen z pretensjami do odzyskania tronu swojego legendarnego rodu. Walka staje się więc jeszcze bardziej zacięta i bezwzględna.

Polityczne intrygi i knowania możnych rodów

Knowania rodu Lannisterów

Ród Lannisterów od początku serialu knuje intrygi, by przejąć władzę. Królowa Cersei Lannister po śmierci męża Roberta Baratheona przejmuje faktyczne rządy jako regentka małoletniego syna Joffrey'a. Wspiera ją ojciec Tywin Lannister. Rodzina nie cofa się przed podstępami, by pozbyć się politycznych wrogów. Jednak wewnętrzne konflikty osłabiają Lannisterów. Cersei i Jaime prowadzą kazirodczy romans, a Tyrion jest odrzucony przez ojca Tywina. Mimo to Lannisterom udaje się przez długi czas utrzymać dominującą pozycję.

Polityka Lorda Baelisha

Lord Petyr Baelish, zwany też Małym Palcem, jest mistrzem politycznych intryg. Z pozoru nieodgrywający większej roli, potrafi zręcznie manipulować możnymi rodami dla własnych korzyści. Zyskuje zaufanie i wpływy u Lannisterów, a także Starków. Jego knowania doprowadzają do ważnych wydarzeń w walce o władzę. Mały Palec gra na wielu frontach, by zdobyć jak najwięcej profitów z chaosu w Królestwie.

Gra o władzę Tyrellów

Ród Tyrellów rządzący bogatym Highgarden również angażuje się w walkę o tron. Ich ambicją jest zdobycie korony dla Margaery Tyrell, która poślubia najpierw sadystycznego króla Joffrey'a, a później jego brata Tommena. Tyrellów wspiera przebiegła Olenna, która knuje przeciwko Cersei Lannister. Ostatecznie to właśnie intrygi Olenny doprowadzają do śmierci Joffreya. Tyrellów cechuje przebiegłość i bezwzględność w dążeniu do celu.

Zmagania o przetrwanie Starków

Arya ucieka przed Lannisterami

Arya Stark po egzekucji ojca uciekła z Królewskiej Przystani. Ukrywa swoją tożsamość, by uniknąć pojmania przez wrogich Lannisterów. Przez wiele sezonów tuła się po Westeros, gdzie jej drogi krzyżują się m.in. z tajemniczym Jaqenem H'gharem. To on uczy Aryę sztuk walki i zabijania. Dzięki temu Arya przeobraża się w bezwzględną zabójczynię pragnącą zemsty.

Sansa jako zakładniczka Lannisterów

Tymczasem starsza siostra Aryi, Sansa Stark zostaje w Królewskiej Przystani jako zakładniczka. Jest zmuszana do poślubienia Tyriona Lannistera. Później u boku sadystycznego Ramsaya Boltona również doświadcza upokorzeń i tortur. Sansę cechuje ewolucja z naiwnej dziewczyny marzącej o życiu księżniczki w twardą i bezwzględną władczynię Północy.

Jon Snow na Murze

Brat Sansy i Aryi, Jon Snow przyłącza się do Night’s Watch i trafia na Mur broniący Westeros. Tam dowiaduje się o zagrożeniu ze strony Białych Wędrowców i armii umarłych. Jon stara się przekonać możnych do walki z tym wrogiem, jednak oni skupieni są na walce o tron. Losy Jona ukazują konflikt honoru z polityką i knowaniami w walce o przetrwanie ludzkości.

Niebezpieczne relacje rodzinne bohaterów

Gra o Tron - intrygi, zdrada i walka o władzę w serialu HBO

Relacje rodzeństwa Lannisterów

Rodzeństwo Lannisterów, Cersei, Jaime i Tyrion, łączą skomplikowane więzi. Cersei i Jaime od młodości łączy romans i kazirodcze pożądanie. Oboje są zdolni do okrucieństwa, by chronić swoją miłość. Z kolei Tyrion jest gardzony przez ojca i rodzeństwo, co rodzi w nim gorycz. Mimo to Tyrion staje po stronie rodziny, choć jego relacje z Cersei i Jaimiem są napięte.

Konflikt Starków z Lannisterami

Pomiędzy Starkami a Lannisterami dochodzi do otwartej wrogości. Po uwięzieniu Eddarda Starka przez Lannisterów, Robb Stark podnosi bunt przeciwko władzy Joffrey'a Baratheona. Dochodzi do krwawej wojny, w której giną członkowie obu rodów. Zemsta Aryi Stark na Lannisterach dodatkowo zaognia ten konflikt. Nienawiść między rodami sięga zenitu.

Walka Daenerys z bratem Viserys

Brat Daenerys, Viserys Targaryen chce odzyskać władzę dla ich rodu za wszelką cenę. Jednak jego metody, w tym wykorzystywanie siostry jako narzędzia negocjacji, budzą jej sprzeciw. Ostatecznie dochodzi między nimi do otwartego konfliktu, gdy ambicje i okrucieństwo Viserysa przekraczają granice. Daenerys musi w końcu stawić mu czoła, by chronić siebie i swoją misję.

Walka o tron między królami i królowymi

Cersei Lannister jako królowa

Cersei z rodu Lannisterów przez wiele sezonów sprawuje realną władzę w Królestwie. Najpierw jako regentka syna Joffrey'a, a później jako królowa. Jest zdolna do okrutnych intryg i bezwzględnych poczynań, by utrzymać koronę. Jej mentalność ukształtowała walka o przetrwanie jako kobiety w patriarchalnym świecie. Ostatecznie to właśnie ona sięga po tron, pokonując wszystkich wrogów.

Daenerys Targaryen jako pretendentka

Z kolei Daenerys od początku serialu dąży do odzyskania Żelaznego Tronu dla rodu Targaryenów. Jej determinacja i charyzma pomagają jej zdobyć armię i smoki, by walczyć o dziedzictwo przodków. Choć początkowo jest tylko pionkiem brata, to z czasem dojrzewa do roli silnej przywódczyni zmierzającej po tron. Jej droga do władzy jest wyboista, lecz Daenerys nie rezygnuje ze swoich ambicji.

Konflikt Cersei i Margaery Tyrell

Cersei Lannister rywalizuje o władzę z Margaery Tyrell, młodą i przebiegłą żoną króla. Obie kobiety używają podstępów i knowań, by zyskać przewagę na dworze. Ostatecznie to Cersei unicornicza rywalkę, wysadzając Wielki Sept Baelora. Ten akt rozpaczy umacnia pozycję Cersei, lecz także pozbawia ją większości sojuszników. Tym samym konflikt z Margaery przyczynia się do upadku Lannisterów.

Fantasy i wątki magiczne w serialu

Smoki Daenerys Targaryen

Jednym z kluczowych fantastycznych elementów serialu są smoki Daenerys Targaryen. Te mityczne bestie zapewniają jej ogromną przewagę militarną i są kluczem do odzyskania Żelaznego Tronu. Widowiskowe sceny z udziałem smoków należą do najbardziej zapadających w pamięć momentów produkcji HBO. Smoki stają się symbolem potęgi i determinacji Matki Smoków.

Białe wędrowcy i armia umarłych

Kolejnym kluczowym fantastycznym zagrożeniem jest armia Białych Wędrowców i nieumarłych. Te demoniczne istoty zagrażają całemu światu, ignorując ambicje poszczególnych rodów. Jon Snow jako jeden z nielicznych dostrzega prawdziwe niebezpieczeństwo i próbuje zjednoczyć rody przeciwko temu wrogowi. Walka o przetrwanie ludzkości zyskuje wymiar egzystencjalny.

Wizje Brana Starka

Bran Stark po wypadku z okna zdobywa moc zielonego widzenia, czyli magicznych wizji. Dzięki temu widzi wydarzenia z przeszłości i teraźniejszości, które pomagają zrozumieć intrygi w walce o tron. Moc ta czyni z Brana kluczową postać w finale serialu. Jest on świadkiem kluczowych wydarzeń prowadzących do końcowej rozgrywki o losy Westeros.

Podsumowanie

„Gra o Tron” to bez wątpienia jeden z najbardziej nietuzinkowych i angażujących seriali ostatnich lat. Przez osiem sezonów widzowie z zapartym tchem śledzili losy ambitnych rodów walczących o władzę w świecie fantasy. Serial wyróżniała niezwykle barwna obsada bohaterów, wciągająca fabuła pełna zwrotów akcji, intryg politycznych i dramatów rodzinnych. Nie brakowało też widowiskowych bitew i fantasy w postaci smoków czy magii. Produkcja HBO na zawsze zapisała się w historii telewizji i zostawiła niezapomniane wrażenia u milionów fanów na całym świecie.

Najczęściej zadawane pytania

Serial powstał na podstawie cyklu powieści Pieśń Lodu i Ognia autorstwa George'a R.R. Martina. Książki zostały zaadaptowane na potrzeby telewizji przez scenarzystów Davida Benioffa i D.B. Weissa. Premiera pierwszego sezonu miała miejsce w 2011 roku na antenie HBO.

W rolach głównych wystąpili m.in. Kit Harington (Jon Snow), Emilia Clarke (Daenerys Targaryen), Sophie Turner (Sansa Stark), Maisie Williams (Arya Stark), Lena Headey (Cersei Lannister) oraz Peter Dinklage (Tyrion Lannister).

Serial doczekał się ośmiu sezonów. Ostatni, składający się z sześciu odcinków, miał premierę w 2019 roku. Łącznie powstało 73 odcinki tej niezwykle popularnej produkcji HBO.

Zdjęcia do Gry o Tron realizowano głównie w Irlandii Północnej, Chorwacji oraz Islandii. Wykorzystano liczne malownicze plenery, aby oddać klimat fantasy świata przedstawionego.

Ostatni odcinek serialu obejrzało aż 19,3 miliona widzów w USA. Łącznie, w ciągu ośmiu sezonów, produkcję obejrzało kilkaset milionów widzów na całym świecie. Gra o Tron biła rekordy popularności jako jeden z najchętniej oglądanych seriali w historii.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Breaking Bad - dlaczego warto obejrzeć ten kultowy serial?
  2. Nowy sezon 20 Chirurdzy: Powrót Ellen Pompeo do szpitala Grey Sloan
  3. Pojutrze - przestroga przed globalnym ociepleniem w katastroficznym scenariuszu
  4. Nietykalni - wzruszająca historia przyjaźni na przekór przeciwnościom
  5. Palm Springs - komedia z elementami sci-fi o pętli czasowej
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Amadeusz Górecki
Amadeusz Górecki

Od wielu lat interesuję się filmem. Na moim blogu zamieszczam recenzje nowych produkcji kinowych i serialowych. Dbam o rzetelność i obiektywizm. Oceniam fabułę, grę aktorów, realizację. Polecam wartościowe tytuły i klasyki kina warte obejrzenia. Chcę dzielić się kinową pasją.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły