Gra o Tron - jak zakończy się historia rodu Starków i Targaryenów?

Gra o Tron - jak zakończy się historia rodu Starków i Targaryenów?
Autor Hubert Czerwiński
Hubert Czerwiński15.09.2023 | 8 min.

Finałowe sezony serialu „Gra o tron” wzbudziły ogromne emocje i dyskusje wśród fanów. Miliony widzów na całym świecie z niecierpliwością oczekiwały rozstrzygnięcia losów głównych rodów Starków i Targaryenów oraz walki o Żelazny Tron. Przez lata fabuła koncentrowała się na walce pomiędzy tymi dwiema potężnymi familiami, które miały ugruntowane roszczenia do rządzenia Siedmioma Królestwami.

Losy rodu Starków w serialu Gra o Tron

Ród Starków od zawsze darzony był sympatią widzów. Północni rycerze ze zamku Winterfell uosabiali tradycyjne wartości honoru, uczciwości i lojalności. Niestety los nie oszczędzał Starków. Już w pierwszym sezonie Eddard Stark został okrutnie zdradzony i stracony przez Lannisterów. Jego syn Robb dzielnie poprowadził wojska Północy przeciwko południowym rodzinom, lecz został zamordowany wraz z matką Catelyn podczas tzw. „Czerwonego Wesela”. Młodszy syn Eddarda, Bran, stał się Trójokim Krukiem i nie był zainteresowany władzą. Do walki o odzyskanie rodowego dziedzictwa Starków przystąpiła więc córka Eddarda, Sansa oraz jego domniemany syn Jon Snow.

Pochodzenie Jon Snow a jego roszczenia do tronu

Jon Snow wychowywał się w Winterfell jako bękart Eddarda Starka. Jednak w szóstym sezonie serialu ujawniono jego prawdziwe pochodzenie – okazało się, że jest potomkiem Rhaegara Targaryena i Lyanny Stark. Tym samym Jon ma silniejsze roszczenia do Żelaznego Tronu niż sama Daenerys Targaryen. Jako ostatni żyjący męski potomek rodu Targaryenów stał się naturalnym pretendentem.

Sojusz Jon Snow i Daenerys Targaryen

Początkowo Jon Snow i Daenerys Targaryen darzyli się nieufnością. Jednak wspólna walka z Armią Umarłych i pokonanie Nocnego Króla zbliżyło ich do siebie. Między bohaterami zrodziło się uczucie, a nawet planowali wspólne małżeństwo i rządy. Sojusz króla Północy i królowej Smoków wydawał się gwarancją powrotu Targaryenów na Żelazny Tron. Jednak plany pokrzyżowało pochodzenie Jon Snowa jako prawowitego dziedzica tronu.

Czy Sansa Stark pomoże bratu w odzyskaniu władzy?

Sansa Stark wiele lat spędziła na dworze królewskim w King’s Landing, gdzie nauczyła się politycznych gier o władzę. Po odzyskaniu Winterfell stała się Lady Północy i zręcznie lawirowała pomiędzy Daenerys Targaryen a Cersei Lannister. Nie wiadomo jednak, czy będzie wspierać Jona Snow w jego walce o tron, czy też będzie działać na własną rękę dla dobra Winterfell i Północy.

Przyszłość Daenerys Targaryen w Walce o Westeros

Matka smoków Daenerys Targaryen od początku serialu dążyła do odzyskania Żelaznego Tronu należącego do jej rodziny. Przeszła niezwykłą przemianę z wykorzystywanej dziewczyny w pewną siebie władczynię dysponującą armią Nieskalanych i smokami. Jednak jej droga do Korony była wyboista. Musiała stawić czoła licznym przeciwnościom, zdradom oraz śmierci swoich najbliższych doradców.

Umiejętności jeźdźców smoków

Kluczem do sukcesu Daenerys było opanowanie sztuki ujeżdżania smoków. Jej więź z drogocennymi stworzeniami oraz umiejętności jeździeckie zapewniły przewagę na polu bitwy. Jej smoki siejały zniszczenie w szeregach Lannisterów podczas ataku na Blackwater Rush. Jednak w ostatnich sezonach coraz więcej osób nauczyło się kontrolować smoki, co zmniejszyło przewagę Daenerys.

Zagrożenia dla smoków w finale Gry o Tron

Cersei Lannister zdawała sobie sprawę, że kluczem do pokonania Daenerys są jej smoki. Dlatego zleciła Qyburnowi skonstruowanie potężnych balistów zdolnych razić smoki z dużej odległości. Podczas ataku na King’s Landing jeden ze smoków Daenerys został zabity właśnie przez pocisk balisty. Utrata kolejnego smoka mogłaby zniweczyć szanse Targaryenów na zdobycie tronu.

Wykorzystanie smoków w walce o Żelazny Tron

Ostateczna bitwa o Koronę prawdopodobnie rozegra się w stolicy Siedmiu Królestw, Królewskiej Przystani. Aby zdobyć miasto, Daenerys będzie musiała umiejętnie wykorzystać swoje smoki, unikając jednocześnie zgubnych pocisków balist. Od tego, czy zdoła obronić swoje smoki i zmienić King’s Landing w popiół, zależeć będą losy Targaryenów.

Czy Jon Snow odzyska tron dla rodu Starków?

Choć Jon Snow nie dążył nigdy do władzy, to jako jedyny żyjący dziedzic Rhaegara Targaryena ma prawowite roszczenia do Żelaznego Tronu. Jednak jego droga do Korony wydaje się wyboista. Musiałby stoczyć bratobójczą walkę z kochaną Daenerys lub zawrzeć z nią kruche porozumienie. Do tego na jego drodze stoją Cersei Lannister oraz tajemniczy R’hllor i Lord Baelish.

Postać Azora Ahai w książkach G.R.R Martina

W książkach George’a R.R Martina pada przepowiednia o wojowniku Azorze Ahai, który powstrzyma nadejście mroku i zasiądzie na Żelaznym Tronie. Fani spekulują, że Azorem Ahai może być w serialu albo Jon Snow, albo Daenerys Targaryen. Być może to właśnie oni są „księciem obiecanym”, który na nowo zjednoczy Westeros.

Czy proroctwo wypełni się w serialu?

Twórcy serialu nie trzymali się ściśle wątków z książek, więc losy bohaterów mogą potoczyć się inaczej. Nie ma pewności czy przepowiednia o Azorze Ahai znajdzie finałowe rozstrzygnięcie w serialu. Być może scenarzyści zdecydują się pominąć lub zmodyfikować to proroctwo, tworząc własną, zaskakującą wersję wydarzeń.

Kto może być "księciem obiecanym"? Jon czy Daenerys?

Zarówno Jon Snow, jak i Daenerys Targaryen mają cechy, które pasowałyby do postaci „księcia obiecanego”. Jon jest dzielnym wojownikiem o szlachetnym sercu, gotowym poświęcić się dla dobra królestwa. Jednak smocza krew Daenerys oraz jej mesjańska misja odzyskania tronu również wpisują się w proroctwo. Być może ostatecznie oboje wspólnie wypełnią przepowiednię, ratując Westeros przed zagładą i wprowadzając nowy porządek.

Potencjalne zakończenia sagi rodu Starków i Targaryenów

Gra o Tron - jak zakończy się historia rodu Starków i Targaryenów?

Przez lata fani snuli teorie na temat zakończenia Gry o Tron. Losy Starków i Targaryenów mogą potoczyć się wieloma drogami. Każdy finał będzie szokował i wywoła emocje. Oto trzy potencjalne scenariusze konkluzji sagi.

Śmierć głównych bohaterów w finale

Jednym z możliwych zakończeń jest zagłada rodu Starków i Targaryenów. Twórcy serialu niejednokrotnie bezlitośnie pozbywali się głównych postaci, więc śmierć Jona, Daenerys i Sansy byłaby zgodna z ich stylem. Tron mogliby przejąć wówczas Lannisterowie lub całkiem nowa frakcja, na przykład R’hllor.

Zwycięstwo Lannisterów pomimo klęski w Bitwie o Winterfell

Choć w Bitwie o Winterfell armia żywych pokonała Białych Wędrowców, to przebiegła Cersei Lannister wciąż ma silną pozycję w King’s Landing. Być może to właśnie ona ostatecznie wygra grę o tron, pokonując zmęczonych walką Starków i Targaryenów. Wskazywałaby na to jej wizja śnieżnego pustkowia z finału siódmego sezonu.

Jon i Daenerys na Żelaznym Tronie?

Najbardziej pożądanym zakończeniem dla fanów byłoby zwycięstwo ulubionych bohaterów – Jona Snow i Daenerys Targaryen. Szansa na taki finał istnieje, choć droga do tego celu będzie wyboista. Być może ostatecznie uda im się pokonać wrogów oraz zaakceptować własną krew i zasiąść razem na tronie przodków.

Podsumowanie

Losy głównych rodów w "Grze o tron" wzbudzały ogromne emocje i dyskusje fanów przez lata emisji serialu. Twórcy bezlitośnie pokazywali upadki i wzloty Starków, Targaryenów i Lannisterów w ich walce o władzę. Każdy z bohaterów przeszedł niezwykłą przemianę, by ostatecznie znaleźć się w centrum wydarzeń prowadzących do finału. Niezależnie od tego, jak potoczą się dalsze losy Jon Snow, Daenerys Targaryen i ich sojuszników, zakończenie na pewno będzie zaskakujące i wywoła ogromne emocje. Już teraz fani niecierpliwie czekają na rozstrzygnięcie, kto zasiądzie ostatecznie na Żelaznym Tronie i jaka przyszłość czeka Westeros.

Najczęściej zadawane pytania

Z dynastii Targaryenów żyją jeszcze Daenerys oraz Jon Snow, który okazał się potomkiem Rhaegara Targaryena. Oboje mają uzasadnione pretensje do Korony. Jon jako męski potomek ma silniejsze prawa.

Śmierć może czekać głównych bohaterów, w tym Jon Snow, Daenerys Targaryen lub Sansę Stark. Twórcy bezlitośnie pozbywali się kluczowych postaci, więc tragiczny koniec jest prawdopodobny.

Jon nie dążył do władzy, ale jako dziedzic Targaryenów ma do niej prawo. Jednak na jego drodze stoją Cersei Lannister i konflikt z Daenerys. Jego losy są więc niepewne.

Odzyskanie tronu dla rodu Targaryenów było celem Daenerys od początku. Jednak utrata smoków i konflikt z Jonem Snow mogą pokrzyżować jej plany. Jej wygrana nie jest pewna.

Do gry wchodzą jeszcze Cersei Lannister lub całkiem nowi pretendenci, jak Lord Baelish lub R’hllor. Ich szanse wydają się mniejsze, ale w finałowych zwrotach akcji wszystko jest możliwe.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Rick i Morty - przegląd najlepszych odcinków serialu animowanego dla dorosłych
  2. Nowy sezon 20 Chirurdzy: Powrót Ellen Pompeo do szpitala Grey Sloan
  3. Terminator 2 - kultowy akcyjniak z Arnoldem Schwarzeneggerem
  4. Zielona mila - przejmujący dramat z Tomem Hanksem
  5. Palm Springs - komedia z elementami sci-fi o pętli czasowej
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Hubert Czerwiński
Hubert Czerwiński

Jestem pasjonatem muzyki. Na blogu recenzuję nowości serialowe i filmowe. Oceniam fabułę, grę aktorów i realizację. Wyłapuję mocne i słabe strony produkcji. Polecam tytuły warte uwagi i ostrzegam przez tymi mniej udanymi. Dbam o rzetelność i obiektywizm.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły