Piąty element - science fiction z Willem Smithem i Milla Jovovich

Piąty element - science fiction z Willem Smithem i Milla Jovovich
Autor Justyna Pietrzak
Justyna Pietrzak15.09.2023 | 6 min.

Film science fiction "Piąty element" w reżyserii Luca Bessona to jedna z najbardziej kultowych produkcji lat 90. XX wieku. Obraz łączący w sobie elementy futurystycznej fantastyki, dynamicznej akcji i komedii romantycznej zdobył uznanie widzów na całym świecie i na stałe wpisał się do kanonu kina gatunkowego. Poniżej przybliżamy najważniejsze fakty na temat tego niezwykłego filmu.

Fabuła filmu Piąty element

Główny bohater Korben Dallas

Głównym bohaterem filmu jest Korben Dallas, były żołnierz elitarnej jednostki specjalnej, który po zwolnieniu z wojska został taksówkarzem w futurystycznym mieście. Jest samotnikiem, cynikiem zmęczonym życiem w ogarniętej przestępczością metropolii przyszłości.

Przybycie Leeloo na Ziemię

Pewnego dnia na dachu jego taksówki ląduje tajemnicza dziewczyna Leeloo - humanoidalna istota stworzona przez kosmitów. Nie posiada żadnej wiedzy o ludzkim świecie. Korben postanawia jej pomóc i ukrywa ją w swoim mieszkaniu. Okazuje się, że Leeloo ma do spełnienia ważną misję.

Misja uratowania ludzkości

Leeloo jako "Piąty element" ma moc uratowania Ziemi przed zagładą. Razem z Korbenem wyrusza w pełną przygód podróż, by odnaleźć cztery pozostałe żywioły i pokonać złowrogie siły zagrażające ludzkości. Ich sojuszniczką zostaje wpływowa dywizja wojskowa.

Główni aktorzy i role

Bruce Willis jako Korben Dallas

W roli Korbena Dallasa wystąpił Bruce Willis, gwiazdor filmów sensacyjnych, który wniósł do tej roli swój charyzmatyczny, ironiczny styl gry. Jego bohater jest zmęczonym życiem samotnikiem, który odnajduje sens istnienia, ratując Leeloo.

Milla Jovovich jako Leeloo

Postać tajemniczej Leeloo zagrała Milla Jovovich. Aktorka stworzyła ikoniczną kreację nieziemskiej istoty o nadludzkich zdolnościach, stopniowo odkrywającej swoją misję i uczucia. Jej ekscentryczny image i fantazyjne kostiumy wpisały się w stylistykę filmu.

Gary Oldman jako Zorg

Jako główny antagonista filmu wystąpił Gary Oldman w roli bezwzględnego przestępcy Zorga, który pragnie zdobyć żywioły dla własnych korzyści. Aktor stworzył charyzmatyczną kreację psychopatycznego złoczyńcy o wyrazistym, groteskowym stylu bycia.

Realizacja filmu

Efekty specjalne i wizualne

"Piąty element" zachwyca futurystyczną, fantastyczną wizją świata przyszłości. Film zrealizowano z ogromnym rozmachem, wykorzystując innowacyjne jak na owe czasy efekty specjalne i techniki komputerowe do kreowania niezwykłych locacji, pojazdów i istot pozaziemskich.

Charakteryzacja postaci

Dużą rolę odgrywa również niebanalna charakteryzacja i kostiumy, zwłaszcza w przypadku Leeloo z jej pomarańczowymi włosami, opatrunkami na ciele i stylistyką nawiązującą do świata mody. To istotny czynnik budowania wyjątkowego klimatu filmu.

Muzyka do filmu

Muzyka skomponowana przez Erica Serra doskonale uzupełnia wizję filmu, łącząc motywy etniczne z elektroniką. Piosenka "The Diva Dance" śpiewana fikcyjnym językiem stała się przebojem i elementem rozpoznawczym produkcji.

Odbiór i wpływ Piątego elementu

Piąty element - science fiction z Willem Smithem i Milla Jovovich

Recenzje i opinie

Mimo iż film zebrał mieszane recenzje krytyków, to zdobył uznanie widzów na całym świecie, osiągając ponad 263 mln dolarów wpływów przy budżecie 90 mln. Doceniono go za wizualną stronę, dynamizm akcji i fantastyczny klimat.

Nagrody i nominacje

"Piąty element" był nominowany do Oscara za efekty specjalne. Zdobył również szereg innych nagród branżowych, m.in. za charakteryzację, scenografię i kostiumy, potwierdzając swój status produkcji przełomowej pod względem formy.

Status kultowy

Dzięki niebanalnej stylistyce i wyrazistym postaciom film zyskał status dzieła kultowego, które na trwałe zapisało się w historii kina gatunkowego lat 90. Doczekał się również gry komputerowej i serialu animowanego.

Piąty element jako przykład kina sci-fi

Futurystyczna wizja świata

Film pokazuje futurystyczną dystopijną megapolis pełną latających samochodów, neonów i reklam. To inspirująca, choć przerażająca wizja miasta przyszłości opanowanego przez technologię i konsumerizm.

Motywy fantastyczno-naukowe

Obraz obfituje w fantastyczno-naukowe motywy, jak humanoidalna istota stworzona w laboratorium, kosmiczne żywioły czy pozaziemskie moce. Łączy hard science fiction z baśniową konwencją.

Przesłanie humanistyczne

Pomimo futurystycznej konwencji film przekazuje uniwersalne, humanistyczne przesłanie o potrzebie miłości i empatii. Ukazuje, że to one są kluczem do ocalenia ludzkości, a nie technologia.

"Piąty element" to z pewnością jeden z najważniejszych i najbardziej wpływowych przedstawicieli kina science fiction z przełomu XX i XXI wieku. Jego styl, pomysłowość fabularna i wizualna sprawiają, że do dziś pozostaje niezwykle inspirującym i wciągającym dziełem.

Podsumowanie

Film "Piąty element" to prawdziwie kultowa produkcja, która na trwałe wpisała się do kanonu kina science fiction końca XX wieku. Dzięki niebanalnej fabule łączącej elementy fantastyki, thrillera i komedii romantycznej, a także wyjątkowej oprawie audiowizualnej obraz zachwycił widzów na całym świecie. Choć od premiery minęło już ponad 20 lat, wciąż emanuje niesamowitym klimatem i pozostaje istotnym punktem odniesienia dla współczesnych twórców kina gatunkowego. Niezapomniane kreacje Bruce'a Willisa i Mili Jovovich oraz wciągająca historia uratowania ludzkości sprawiają, że "Piąty element" pozostaje filmem, do którego chętnie wraca się bez względu na upływ czasu.

Najczęściej zadawane pytania

Film opowiada o taksówkarzu Korbenie Dallasie, który pomaga tajemniczej dziewczynie Leeloo odnaleźć cztery żywioły potrzebne do uratowania Ziemi przed zagładą. Leeloo jako Piąty element ma moc pokonania zła.

Akcja filmu ma miejsce w XXIII wieku w futurystycznym mieście pełnym latających samochodów. Dokładna data nie jest podana, ale z opisu wydarzeń wynika, że dzieją się one w odległej przyszłości.

Film był nominowany do Oscara za efekty specjalne. Zdobył również szereg innych nagród branżowych, m.in. za charakteryzację, scenografię i kostiumy.

Reżyserem Piątego elementu jest Luc Besson, francuski twórca znany z takich filmów jak Leon Zawodowiec, Nikita czy Angel-A.

Główne role zagrali Bruce Willis jako Korben Dallas, Milla Jovovich jako Leeloo oraz Gary Oldman jako Zorg.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Breaking Bad - dlaczego warto obejrzeć ten kultowy serial?
  2. Nowy sezon 20 Chirurdzy: Powrót Ellen Pompeo do szpitala Grey Sloan
  3. Pojutrze - przestroga przed globalnym ociepleniem w katastroficznym scenariuszu
  4. Nietykalni - wzruszająca historia przyjaźni na przekór przeciwnościom
  5. Wednesday - nowe oblicze córki rodziny Addamsów
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Justyna Pietrzak
Justyna Pietrzak

Od zawsze fascynował mnie świat kina i telewizji. Jako pasjonatka X Muzy, na moim blogu recenzuję najnowsze produkcje filmowe i serialowe. Dbam o rzetelność i obiektywizm. Oprócz fabuły, zwracam uwagę na grę aktorów, reżyserię i zdjęcia. Polecam również klasyczne filmy warte obejrzenia.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 1

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły