Stranger Things - horror sci-fi osadzony w latach 80. XX wieku

Stranger Things - horror sci-fi osadzony w latach 80. XX wieku
Autor Hortensja Kaczmarczyk
Hortensja Kaczmarczyk15.09.2023 | 7 min.

Serial Stranger Things od razu po premierze w 2016 roku zdobył ogromną popularność i uznanie widzów na całym świecie. Produkcja łącząca w sobie elementy horroru, science fiction i klimatu lat 80 XX wieku, błyskawicznie zyskała status kultowej i przyciągnęła rzesze fanów. Dlaczego akurat ten serial tak bardzo przypadł do gustu widzom? Co sprawia, że jest on tak chętnie oglądany i wyczekiwany przez fanów?

Fabuła serialu Stranger Things

Zaginięcie Willa Byersa

Fabuła serialu rozpoczyna się w momentu tajemniczego zaginięcia Willa Byersa - jednego z głównych bohaterów, w niewyjaśnionych okolicznościach. Chłopiec znika w drodze powrotnej do domu, co jest początkiem dziwnych i niebezpiecznych wydarzeń w małym miasteczku Hawkins. Zaginięcie Willa uruchamia lawinę niezwykłych zdarzeń i wciąga widzów w mroczny świat serialu.

Poszukiwania zaginionego chłopca

Po zaginięciu Willa jego rodzina, przyjaciele i policja rozpoczynają desperackie poszukiwania chłopca. Im dalej posuwają się śledztwo, tym bardziej tajemnicza i mroczna jawi się sprawa. Wszyscy zdają sobie sprawę, że Willa porwała istota z innego świata. Poszukiwania zaginionego stają się pretekstem do odkrywania coraz dziwniejszych rzeczy dziejących się w Hawkins.

Nadprzyrodzone moce Jedenastki

Kluczową postacią w poszukiwaniach Willa jest Jedenastka - dziewczynka o nadprzyrodzonych zdolnościach, która związana jest z tajemniczym laboratorium w Hawkins prowadzącym nieetyczne eksperymenty. To właśnie dzięki jej mocom udaje się dotrzeć do miejsca, w którym uwięziony jest Will. Widzowie z zapartym tchem śledzą jej niezwykłe zdolności.

Główni bohaterowie produkcji

Grupa przyjaciół Willa

Jedną z najważniejszych grup postaci są rówieśnicy Willa - Mike, Dustin i Lucas. To właśnie oni jako pierwsi dowiadują się o zniknięciu kolegi i za wszelką cenę pragną go odnaleźć. Ich poszukiwania Willa, w trakcie których natrafiają na ślady z innego, mrocznego wymiaru, stanowią jeden z kluczowych wątków serialu.

Tajemnicza dziewczynka - Jedenastka

Postać Jedenastki, która posiada telekinetyczne zdolności, odgrywa niezwykle istotną rolę w fabule serialu. Dzięki niej chłopcy dowiadują się o istnieniu alternatywnego wymiaru i istotach stamtąd pochodzących. Ona jest kluczem do odnalezienia zaginionego Willa. Widzowie z zapartym tchem śledzą jej losy.

Joyce i Jim - dorośli bohaterowie

Niezwykle ważnymi postaciami są także dorośli - Joyce, matka Willa oraz Jim Hopper, szef lokalnej policji. To oni podejmują heroiczną walkę o odnalezienie chłopca. Widzowie kibicują im i współczują w trudnych chwilach. Ich postawy budzą podziw i wzruszenie.

Klimat lat 80. w serialu

Moda i styl ubioru

Akcja Stranger Things rozgrywa się w latach 80. ubiegłego wieku, co odbija się wyraźnie w modzie oraz stylu ubioru bohaterów. Widzowie cofają się do czasów swego dzieciństwa lub młodości, rozpoznając charakterystyczne elementy mody z epoki.

Muzyka z epoki

Istotnym elementem klimatu lat 80. jest ścieżka dźwiękowa serialu, na której znalazły się przeboje tamtych lat. Widz słysząc znajome kawałki może poczuć się jakby powrócił do przeszłości. Muzyka wzmacnia efekt nostalgii.

Technologia i gadżety z lat 80.

Twórcy zadbali o odwzorowanie realiów epoki również w warstwie technologicznej i gadżetów. Widzimy więc starą elektronikę, magnetowidy, walkmany i inne charakterystyczne przedmioty kojarzące się z latami 80. Oglądając serial można poczuć klimat tamtych czasów.

Elementy horroru i science fiction

Stranger Things - horror sci-fi osadzony w latach 80. XX wieku

Potwór z innego wymiaru

Jednym z kluczowych elementów horroru w serialu jest przerażający potwór pochodzący z mrocznego, alternatywnego wymiaru rządzonego przez enigmatyczną istotę o nazwie Mind Flayer. Stworzenie to porywa Willa do swojego świata, siejąc panikę wśród mieszkańców Hawkins.

Laboratorium i eksperymenty

Tajemnicze laboratorium, w którym prowadzono nieetyczne eksperymenty na ludziach, w tym na Jedenastce, to kolejny mocny element science fiction i zarazem horroru. Mroczna atmosfera tego miejsca i prowadzone tam prace budzą grozę i zdumienie u widzów.

Nadprzyrodzone zdolności

Nadprzyrodzone zdolności Jedenastki i innych dzieci poddanych eksperymentom to również istotny wątek science fiction. Telekineza i kontakt ze światem "po drugiej stronie" wprowadzają nadnaturalny, niepokojący pierwiastek do fabuły serialu.

Odbiór i popularność serialu

Opinie krytyków i widzów

Stranger Things od początku zyskało sobie uznanie zarówno wśród krytyków, jak i szeregowych widzów. Chwalono przede wszystkim ciekawą, wciągającą fabułę łączącą elementy kilku gatunków, świetnie nakreślone postaci oraz klimat lat 80. Serial zebrał bardzo pozytywne recenzje.

Nagrody i wyróżnienia

Popularność produkcji przełożyła się na liczne nominacje i zdobyte nagrody branżowe, w tym m.in. prestiżowe statuetki Emmy i Złote Globy. Świadczy to o wysokiej jakości serialu i docenieniu go przez krytyków.

Status kultowy i wpływ na popkulturę

Stranger Things z miejsca uzyskał status kultowy. Doczekał się rzeszy wiernych fanów, którzy nie mogą doczekać się kolejnych sezonów. Ponadto produkcja wywarła spory wpływ na popkulturę - inspirując twórców, muzyków, fashionistów. Świat przedstawiony w serialu na trwałe zapisał się w zbiorowej wyobraźni.

Przyszłość serialu Stranger Things

Zapowiedzi kontynuacji

Sukces pierwszych sezonów sprawił, że twórcy zapowiedzieli kontynuację serialu. Wiadomo już, że powstanie 5. sezon, który ma stanowić zwieńczenie całej historii. Fani z niecierpliwością wyczekują finałowych odcinków produkcji.

Możliwe wątki i scenariusze

W sieci od dawna krążą spekulacje na temat fabuły i wątków, jakie mogą pojawić się w kolejnych odsłonach serialu. Fani snują teorie na temat losów bohaterów i rozwoju wydarzeń. Możliwości jest wiele, dlatego oczekiwania są ogromne.

Oczekiwania fanów serialu

Fani Stranger Things z niecierpliwością wyczekują kontynuacji losów bohaterów, na których sercach zawładnął serial. Liczą na to, że twórcy zachowają charakterystyczny klimat produkcji i wciągną widzów w fascynującą fabułę pełną zwrotów akcji. Zakończenie historii z pewnością przejdzie do historii gatunku.

Podsumowanie

Stranger Things to zdecydowanie jeden z najpopularniejszych seriali ostatnich lat, który zebrał znakomite recenzje i zdobył uznanie widzów na całym świecie. Siła tej produkcji tkwi w połączeniu klimatu lat 80., wątków science fiction i horroru oraz barwnych, świetnie nakreślonych bohaterów. Wciągająca fabuła, napięcie i cliffhangery sprawiają, że jest to serial niezwykle wciągający i trudno się od niego oderwać. Stranger Things na stałe wpisało się do kanonu kultowych seriali i z niecierpliwością wyczekuje się finałowego sezonu tej niezwykłej historii.

Najczęściej zadawane pytania

Twórcy zapowiedzieli, że finałowy 5. sezon Stranger Things zadebiutuje w 2024 roku. Dokładna data premiery nie jest jednak jeszcze znana.

Oficjalnie ogłoszono, że Stranger Things zakończy się na 5. sezonie. Będzie to zwieńczenie historii serialu.

W Polsce serial Stranger Things jest dostępny na platformie streamingowej Netflix, gdzie można obejrzeć wszystkie dotychczasowe sezony produkcji.

W rolach głównych w Stranger Things występują m.in. Winona Ryder, David Harbour, Finn Wolfhard, Millie Bobby Brown, Gaten Matarazzo, Caleb McLaughlin i Noah Schnapp.

Akcja Stranger Things rozgrywa się w latach 80. XX wieku i opowiada historię tajemniczego zaginięcia chłopca oraz walki jego bliskich i przyjaciół o jego odnalezienie. W fabule przeplatają się wątki horroru, fantasy i science fiction.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Breaking Bad - dlaczego warto obejrzeć ten kultowy serial?
  2. Nowy sezon 20 Chirurdzy: Powrót Ellen Pompeo do szpitala Grey Sloan
  3. Pojutrze - przestroga przed globalnym ociepleniem w katastroficznym scenariuszu
  4. Nietykalni - wzruszająca historia przyjaźni na przekór przeciwnościom
  5. Palm Springs - komedia z elementami sci-fi o pętli czasowej
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Hortensja Kaczmarczyk
Hortensja Kaczmarczyk

Jestem miłośniczką seriali. Na blogu dzielę się recenzjami najciekawszych nowości serialowych. Oceniam fabułę, aktorstwo i realizację. Polecam seriale warte obejrzenia i ostrzegam przed tymi mniej udanymi. Interesuję się również kulisami powstawania seriali.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły