Zjawa - kultowy horror z Patrikiem Swayze

Zjawa - kultowy horror z Patrikiem Swayze
Autor Amadeusz Górecki
Amadeusz Górecki15.09.2023 | 6 min.

Kino grozy od lat fascynuje widzów na całym świecie. Dreszcz emocji, napięcie fabuły i niezwykłe efekty specjalne przyciągają do kin fanów mocnych wrażeń. Jednym z najbardziej kultowych filmów łączących horror z romansem jest produkcja z 1990 roku zatytułowana "Zjawa". Obraz z Patrikiem Swayze i Demi Moore w rolach głównych do dziś ma rzesze oddanych wielbicieli.

Fabuła filmu duchów zza grobu

"Zjawa" to historia bankowca Sama Wheatleya, który zostaje zamordowany przez wspólnika. Sam jednak, już jako duch, nie opuszcza świata żywych i postanawia pomóc swojej dziewczynie Molly rozwikłać zagadkę jego śmierci. Nie jest to proste, gdyż jako zjawa może porozumiewać się z Molly jedynie poprzez medium - niezwykłą i ekscentryczną Odę Mae Brown. Stopniowo Sam odkrywa kulisy swojego morderstwa, ale przede wszystkim stara się uchronić ukochaną przed niebezpieczeństwem. Ich miłość okazuje się silniejsza niż śmierć.

Mroczna intryga w świecie finansów

Akcja "Zjawy" rozgrywa się w Nowym Jorku, w środowisku bankowców i maklerów giełdowych. Sam Wheatley pracuje w prestiżowym banku, a jego wspólnik Carl Bruner knuje intrygę, by przejąć kontrolę nad firmą. Morderstwo Sama jest tylko środkiem do celu. Film pokazuje mroczne kuluary wielkiego biznesu.

Niezwykłe medium łączące światy żywych i umarłych

Kluczową postacią fabuły jest Oda Mae Brown, ekscentryczna kobieta obdarzona darem kontaktowania się z duchami zmarłych. To ona umożliwia komunikację Sama i Molly. Dzięki swoim zdolnościom Oda Mae pomaga rozwiązać zagadkę śmierci Sama. Jest barwną i nietuzinkową bohaterką.

Walka Sama o sprawiedliwość i miłość

Choć jako duch Sam nie może bezpośrednio wpływać na świat żywych, z determinacją walczy o prawdę o swojej śmierci. Chce ujawnienia winy wspólnika i ukarania mordercy. Jednocześnie za wszelką cenę pragnie ochronić Molly. Miłość dodaje mu sił w tej nierównej walce poza grobem.

Występują aktorzy klasy światowej

Patrick Swayze jako Sam Wheat

Główną rolę męską gra Patrick Swayze, gwiazdor znany między innymi z filmu "Dirty Dancing". Aktor znakomicie wciela się w postać Sama - człowieka zdecydowanego walczyć o sprawiedliwość za wszelką cenę. Swayze wnosi charyzmę i męską wrażliwość.

Demi Moore jako Molly Jensen

Żeńską gwiazdą obrazu jest Demi Moore, wcielająca się w postać dziewczyny Sama - Molly. Aktorka świetnie oddaje rozpacz po stracie ukochanego, a następnie nadzieję na nadprzyrodzone połączenie. Stworzyła kreację pełną uczuć.

Whoopi Goldberg jako medium Oda Mae Brown

Najbardziej barwną bohaterką filmu jest Oda Mae Brown w wykonaniu Whoopi Goldberg. Słynna aktorka komediowa stworzyła tu kreację pełną energii, ciepłego humoru i ludzkiej wrażliwości. Jej rola medium łączy światy.

Reżyserski debiut Jerry'ego Zuckera

Twórca komedii Top Secret i Naga broń

Reżyserem "Zjawy" jest Jerry Zucker, wcześniej znany głównie z komedii, takich jak "Top Secret" czy "Naga broń". W swoim kinowym debiucie fabularnym stworzył horror z elementami romansu i czarnej komedii.

Stworzył kultowy horror z elementami romansu

"Zjawa" to pierwszy udany film łączący konwencję horroru z historią miłosną i motywami paranormalnymi. Reżyserowi udało się stworzyć wciągającą i wzruszającą opowieść o sile uczucia ponad śmiercią.

Zdobył uznanie krytyków i widzów

Film Zuckera z miejsca zdobył status kultowego i przyniósł twórcom rozgłos. Doceniono wartką akcję, humor i nastrojową scenerię. Dzięki emocjonalnej historii produkcja podbiła serca widzów na całym świecie.

Ścieżka dźwiękowa z przebojami

Zjawa - kultowy horror z Patrikiem Swayze

Unchained Melody - Righteous Brothers

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów "Zjawy" jest motyw miłosny "Unchained Melody" w wykonaniu The Righteous Brothers. Melodia współgra z fabułą filmu o pokonaniu granic życia i śmierci.

(Everything I Do) I Do It For You - Bryan Adams

Innym ważnym motywem muzycznym jest ballada Bryana Adamsa "(Everything I Do) I Do It For You". Utwór oddaje uczucie Sama, który jako duch czuwa nad ukochaną i stara się ją chronić.

Oryginalna muzyka Maurice'a Jarre

Do filmu skomponowano też oryginalną, nastrojową ścieżkę dźwiękową autorstwa francuskiego kompozytora Maurice'a Jarre. Stworzyła ona niepowtarzalny klimat produkcji.

Kultowa scena garnkowania z Clintem Eastwoodem

Niecodzienna randka Sama i Molly

Do kanonu kina przeszła scena, w której Sam i Molly lepią razem z gliny na kole garncarskim. To uroczy moment ich randki, który dodatkowo nabiera głębi, gdy okazuje się, że w rzeczywistości kole wraz z Molly obraca duch Sama.

Uczucie poza granicami życia i śmierci

Scena pokazuje, że nawet po śmierci Sam może być blisko ukochanej. Dzięki pomocy medium Ody Mae Brown udaje mu się na chwilę poczuć fizyczną bliskość z Molly pomimo bariery dzielącej świat żywych i umarłych.

Jeden z najbardziej romantycznych momentów w kinie

Sekwencja garnkowania, podkładana piękną melodią "Unchained Melody", jest uznawana za jedną z najbardziej poruszających i romantycznych scen w historii kina. Przepełnia ją czułość i tęsknota.

Ponadczasowe przesłanie o sile miłości

Sam wraca jako duch, by ochronić Molly

Motyw powrotu Sama jako ducha podkreśla, że jego miłość do Molly jest silniejsza niż śmierć. Nie mogąc przestać troszczyć się o ukochaną, staje się "zjawą" i czuwa nad nią w zaświatach.

Prawdziwe uczucie może zwyciężyć nawet śmierć

Film pokazuje, że prawdziwa miłość trwa nawet poza grobem. Uczucie Sama i Molly przetrwało rozdzielenie i pozwoliło im na ponowne metafizyczne połączenie. Przezwyciężyło barierę śmierci.

Film porusza uniwersalne ludzkie emocje

Produkcja opowiada o uczuciach i pragnieniach, które są wspólne dla wszystkich ludzi, niezależnie od czasów. Dlatego od lat porusza wyobraźnię widzów na całym świecie. To ponadczasowa historia o tęsknocie i sile miłości.

Film, który wzrusza i inspiruje

"Zjawa" to produkcja, która mimo upływu lat wciąż porusza serca widzów. Łączy w sobie elementy thrilleru, horroru, romansu i komedii w przejmującą opowieść o sile miłości. Dzięki niezapomnianym kreacjom aktorskim, chwytliwej muzyce i kultowym scenom na stałe zapisała się w historii kina. Film Jerry'ego Zuckera pokazuje, że prawdziwe uczucie może przetrwać wszystko - nawet śmierć. To ponadczasowe przesłanie sprawia, że "Zjawa" wciąż wzrusza i inspiruje po latach od premiery.

Najczęściej zadawane pytania

Reżyserem "Zjawy" jest Jerry Zucker, twórca znany wcześniej z komedii.

Główne role zagrali Patrick Swayze jako Sam Wheat, Demi Moore jako Molly Jensen i Whoopi Goldberg jako medium Oda Mae Brown.

W scenie garnkowania leci utwór "Unchained Melody" w wykonaniu The Righteous Brothers.

"Zjawa" to połączenie horroru, thrillera i romansu z elementami komedii.

Ze względu na ponadczasową historię miłosną, niezapomniane sceny, świetną obsadę i muzykę.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Breaking Bad - dlaczego warto obejrzeć ten kultowy serial?
  2. Nowy sezon 20 Chirurdzy: Powrót Ellen Pompeo do szpitala Grey Sloan
  3. Pojutrze - przestroga przed globalnym ociepleniem w katastroficznym scenariuszu
  4. Nietykalni - wzruszająca historia przyjaźni na przekór przeciwnościom
  5. Wednesday - nowe oblicze córki rodziny Addamsów
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Amadeusz Górecki
Amadeusz Górecki

Od wielu lat interesuję się filmem. Na moim blogu zamieszczam recenzje nowych produkcji kinowych i serialowych. Dbam o rzetelność i obiektywizm. Oceniam fabułę, grę aktorów, realizację. Polecam wartościowe tytuły i klasyki kina warte obejrzenia. Chcę dzielić się kinową pasją.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły