Gra o Tron kontra Wiedźmin - który serial fantasy lepszy?

Gra o Tron kontra Wiedźmin - który serial fantasy lepszy?
Autor Justyna Pietrzak
Justyna Pietrzak15.09.2023 | 6 min.

Seriale fantasy cieszą się ogromną popularnością wśród widzów na całym świecie. Dwie produkcje, które w ostatnich latach podbiły serca fanów gatunku to „Gra o tron” oraz „Wiedźmin”. Oba seriale opowiadają epickie historie osadzone w bogatych, magicznych światach. Jednak wiele ich różni. Spójrzmy zatem, która z tych superprodukcji oferuje lepszą rozrywkę.

Fabuła i świat przedstawiony

Bogactwo świata w GOT i Wiedźminie

Zarówno Westeros z „Gry o tron”, jak i Kontynent z sagi o Wiedźminie, to niezwykle szczegółowo zbudowane światy fantasy. George R.R. Martin i Andrzej Sapkowski stworzyli rozbudowane, wielowątkowe historie osadzone w przekonujących realiach. W GOT poznajemy Siedmioro Królestw z ich zamkami, miastami, lasami i górami. Każde miejsce ma swoją historię i tożsamość. Podobnie Kontynent w uniwersum Wiedźmina tętni życiem i każdy jego zakątek kryje sekrety. Oba seriale przedstawiają też bogactwo ras, kultur i tradycji.

Wierność książkom vs oryginalność scenariuszy

Gra o tron” bazuje na bestsellerowym cyklu Pieśń Lodu i Ognia. Początkowe sezony serialu są bardzo wierne książkom, niemal je adaptując. W późniejszych sezonach twórcy bardziej swobodnie podchodzą do materiału źródłowego. „Wiedźmin” natomiast nie trzyma się ściśle sagi - łączy wątki z różnych opowiadań i powieści, tworząc w dużej mierze oryginalną historię. Dzięki temu zaskakuje nawet zagorzałych fanów.

Realizm i fantastyka w obu serialach

Choć to fantasy, „Gra o tron” stara się zachować historyczny realizm. Bitwy, intrygi polityczne, obyczaje - wszystko ma wydźwięk średniowieczny. „Wiedźmin” nie stroni od fantastyki - pojawiają się w nim dżinny, zmiennokształtni czy elficka magia. Aczkolwiek w obu produkcjach elementy magiczne są raczej stonowane i służą historii.

Postacie i aktorstwo

Główni bohaterowie i ich relacje

Głównymi bohaterami GOT są członkowie rodów Starków, Lannisterów i Targaryenów. Ich skomplikowane relacje są motorem napędowym fabuły. Geralt z „Wiedźmina”, choć samotnik, też otaczają go barwne postacie - Jaskier, Yennefer czy Ciri. Jego złożone relacje z najbliższymi stanowią centrum opowieści.

Przekonujące role drugoplanowe

Obie produkcje oferują imponującą obsadę aktorską nie tylko w rolach głównych, ale też drugoplanowych. W GOT błyszczą m.in. Peter Dinklage jako Tyrion Lannister czy Maisie Williams jako Arya Stark. W „Wiedźminie” zachwycają m.in. Joey Batey jako Jaskier oraz Anya Chalotra jako Yennefer.

Obsada znana z innych produkcji

W obsadzie GOT pojawiło się wielu aktorów rozpoznawalnych z innych popularnych seriali, jak Sean Bean (Gra o trony) czy Charles Dance (Rozkaz). „Wiedźmin” stawia na mniej znane nazwiska, co pozwala widzom w pełni wczuć się w serialowy świat, bez rozpraszających skojarzeń.

Walka i efekty specjalne

Bitwy i pojedynki na miecze

Zarówno „Gra o tron”, jak i „Wiedźmin” słyną z efektownych scen batalistycznych. W GOT przepełnione akcją bitwy m.in. o Czarny Zamek czy Winterfell przyprawiały o zawrót głowy. Ale i pojedynki na miecze w „Wiedźminie”, jak starcie z strzygą, zachwycają kaskaderką.

Smoki i potwory w CGI

Ogromne wrażenie robią smoki z GOT, stworzone w technologii CGI. Efekty specjalne pozwoliły ożywić te mityczne bestie na małym ekranie. „Wiedźmin” stawia zaś na tradycyjne charakteryzacje i makiety do kreowania potworów pokroju strzygi.

Poziom realizmu scen akcji

Sceny walk w „Grze o tron” cechuje wręcz dokumentalny realizm - widzimy brud bitewny, krew i pot. Batalistyka w „Wiedźminie” ma bardziej stylizowany charakter, z akcentami fantasy.

Muzyka i estetyka seriali

Gra o Tron kontra Wiedźmin - który serial fantasy lepszy?

Iconiczne motywy muzyczne

Muzyka Ramin Djawadi z GOT weszła do kanonu popkultury. Główny motyw stał się wręcz wizytówką serialu. Ścieżka dźwiękowa „Wiedźmina” również świetnie buduje nastrój, choć brakuje jej tak ikonicznego motywu.

Kostiumy i scenografia świata fantasy

Światy GOT i „Wiedźmina” pozwalają zanurzyć się w realiach fantasy dzięki wspaniałym lokacjom i dbałości o detale - średniowiecznym zamkom, wioskom, kostiumom. Westeros i Kontynent autentycznie tętnią życiem.

Ogólny klimat i charakter seriali

Mimo wspólnego fantasy, GOT i „Wiedźmin” różnią się klimatem. Pierwszy cechuje mrok, brutalność, niczym „Ród Smoka”. Drugi ma bardziej baśniowy ton, momentami wręcz z nutką humoru.

Odbiór i popularność produkcji

Opinie krytyków i widzów

„Gra o tron” już po pierwszym sezonie zdobyła status serialowego fenomenu i uwielbienie krytyków. Opinie o „Wiedźminie” są bardziej podzielone, choć z czasem oceny stają się coraz bardziej przychylne.

Sukces kasowy i nagrody

Obydwa seriale to światowe hity oglądalnościowe. Ale to GOT bije rekordy popularności i zgarnęło wiele prestiżowych nagród, jak Emmy czy Złote Globy. „Wiedźmin” dopiero stara się o laury.

Status kultowy i wpływ na popkulturę

GOT już na stałe wpisało się do kanonu popkultury, a elementy serialu funkcjonują w masowej wyobraźni. „Wiedźmin” powoli zyskuje kultowy status, choć do ikoniczności GOT jeszcze daleka droga.

Podsumowanie

Zarówno „Gra o tron”, jak i „Wiedźmin” to świetne seriale fantasy, które dostarczają widzom wciągającej rozrywki na najwyższym poziomie. Każda z produkcji ma swoje unikalne zalety. GOT bryluje rozmachem, bogactwem świata, kinową realizacją. „Wiedźmin” wyróżnia się charyzmą głównego bohatera, baśniowym klimatem i wiernością kulturze słowiańskiej. Który serial lepszy, to kwestia osobistych preferencji. Ale fani gatunku fantasy z pewnością powinni zanurzyć się w obu tych fascynujących światach.

Najczęściej zadawane pytania

Trudno jednoznacznie rozstrzygnąć tę kwestię. „Gra o tron” oferuje bardziej rozbudowaną, wielowątkową fabułę osadzoną w świecie o niemal historycznym realizmie. „Wiedźmin” stawia na prostszą opowieść, za to bardziej baśniową i fantastyczną.

Oba seriale można obejrzeć na platformach streamingowych. „Gra o tron” jest dostępna w HBO Max. „Wiedźmina” obejrzymy zaś na Netflix.

Pod względem rozpoznawalności obsady przewagę ma „Gra o tron” z takimi gwiazdami jak Peter Dinklage, Lena Headey czy Emilia Clarke. Jednak aktorstwo w „Wiedźminie” stoi na bardzo wysokim poziomie.

„Gra o tron” liczy 8 sezonów i łącznie 73 odcinki. „Wiedźmin” na razie ma 2 sezony po 8 odcinków każdy, ale kolejne są planowane. Docelowo ma ich być 7.

Zdecydowanie „Gra o tron” słynie z efektownych i rozbudowanych scen bitew oraz pojedynków. W „Wiedźminie” jest ich zdecydowanie mniej, za to bardziej fantastycznych w odbiorze.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Breaking Bad - dlaczego warto obejrzeć ten kultowy serial?
  2. Nowy sezon 20 Chirurdzy: Powrót Ellen Pompeo do szpitala Grey Sloan
  3. Pojutrze - przestroga przed globalnym ociepleniem w katastroficznym scenariuszu
  4. Nietykalni - wzruszająca historia przyjaźni na przekór przeciwnościom
  5. Palm Springs - komedia z elementami sci-fi o pętli czasowej
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Justyna Pietrzak
Justyna Pietrzak

Od zawsze fascynował mnie świat kina i telewizji. Jako pasjonatka X Muzy, na moim blogu recenzuję najnowsze produkcje filmowe i serialowe. Dbam o rzetelność i obiektywizm. Oprócz fabuły, zwracam uwagę na grę aktorów, reżyserię i zdjęcia. Polecam również klasyczne filmy warte obejrzenia.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły