Seriale fantasy cieszą się ogromną popularnością wśród widzów na całym świecie. Dwie produkcje, które w ostatnich latach podbiły serca fanów gatunku to „Gra o tron” oraz „Wiedźmin”. Oba seriale opowiadają epickie historie osadzone w bogatych, magicznych światach. Jednak wiele ich różni. Spójrzmy zatem, która z tych superprodukcji oferuje lepszą rozrywkę.
Fabuła i świat przedstawiony
Bogactwo świata w GOT i Wiedźminie
Zarówno Westeros z „Gry o tron”, jak i Kontynent z sagi o Wiedźminie, to niezwykle szczegółowo zbudowane światy fantasy. George R.R. Martin i Andrzej Sapkowski stworzyli rozbudowane, wielowątkowe historie osadzone w przekonujących realiach. W GOT poznajemy Siedmioro Królestw z ich zamkami, miastami, lasami i górami. Każde miejsce ma swoją historię i tożsamość. Podobnie Kontynent w uniwersum Wiedźmina tętni życiem i każdy jego zakątek kryje sekrety. Oba seriale przedstawiają też bogactwo ras, kultur i tradycji.
Wierność książkom vs oryginalność scenariuszy
„Gra o tron” bazuje na bestsellerowym cyklu Pieśń Lodu i Ognia. Początkowe sezony serialu są bardzo wierne książkom, niemal je adaptując. W późniejszych sezonach twórcy bardziej swobodnie podchodzą do materiału źródłowego. „Wiedźmin” natomiast nie trzyma się ściśle sagi - łączy wątki z różnych opowiadań i powieści, tworząc w dużej mierze oryginalną historię. Dzięki temu zaskakuje nawet zagorzałych fanów.
Realizm i fantastyka w obu serialach
Choć to fantasy, „Gra o tron” stara się zachować historyczny realizm. Bitwy, intrygi polityczne, obyczaje - wszystko ma wydźwięk średniowieczny. „Wiedźmin” nie stroni od fantastyki - pojawiają się w nim dżinny, zmiennokształtni czy elficka magia. Aczkolwiek w obu produkcjach elementy magiczne są raczej stonowane i służą historii.
Postacie i aktorstwo
Główni bohaterowie i ich relacje
Głównymi bohaterami GOT są członkowie rodów Starków, Lannisterów i Targaryenów. Ich skomplikowane relacje są motorem napędowym fabuły. Geralt z „Wiedźmina”, choć samotnik, też otaczają go barwne postacie - Jaskier, Yennefer czy Ciri. Jego złożone relacje z najbliższymi stanowią centrum opowieści.
Przekonujące role drugoplanowe
Obie produkcje oferują imponującą obsadę aktorską nie tylko w rolach głównych, ale też drugoplanowych. W GOT błyszczą m.in. Peter Dinklage jako Tyrion Lannister czy Maisie Williams jako Arya Stark. W „Wiedźminie” zachwycają m.in. Joey Batey jako Jaskier oraz Anya Chalotra jako Yennefer.
Obsada znana z innych produkcji
W obsadzie GOT pojawiło się wielu aktorów rozpoznawalnych z innych popularnych seriali, jak Sean Bean (Gra o trony) czy Charles Dance (Rozkaz). „Wiedźmin” stawia na mniej znane nazwiska, co pozwala widzom w pełni wczuć się w serialowy świat, bez rozpraszających skojarzeń.
Walka i efekty specjalne
Bitwy i pojedynki na miecze
Zarówno „Gra o tron”, jak i „Wiedźmin” słyną z efektownych scen batalistycznych. W GOT przepełnione akcją bitwy m.in. o Czarny Zamek czy Winterfell przyprawiały o zawrót głowy. Ale i pojedynki na miecze w „Wiedźminie”, jak starcie z strzygą, zachwycają kaskaderką.
Smoki i potwory w CGI
Ogromne wrażenie robią smoki z GOT, stworzone w technologii CGI. Efekty specjalne pozwoliły ożywić te mityczne bestie na małym ekranie. „Wiedźmin” stawia zaś na tradycyjne charakteryzacje i makiety do kreowania potworów pokroju strzygi.
Poziom realizmu scen akcji
Sceny walk w „Grze o tron” cechuje wręcz dokumentalny realizm - widzimy brud bitewny, krew i pot. Batalistyka w „Wiedźminie” ma bardziej stylizowany charakter, z akcentami fantasy.
Muzyka i estetyka seriali
Iconiczne motywy muzyczne
Muzyka Ramin Djawadi z GOT weszła do kanonu popkultury. Główny motyw stał się wręcz wizytówką serialu. Ścieżka dźwiękowa „Wiedźmina” również świetnie buduje nastrój, choć brakuje jej tak ikonicznego motywu.
Kostiumy i scenografia świata fantasy
Światy GOT i „Wiedźmina” pozwalają zanurzyć się w realiach fantasy dzięki wspaniałym lokacjom i dbałości o detale - średniowiecznym zamkom, wioskom, kostiumom. Westeros i Kontynent autentycznie tętnią życiem.
Ogólny klimat i charakter seriali
Mimo wspólnego fantasy, GOT i „Wiedźmin” różnią się klimatem. Pierwszy cechuje mrok, brutalność, niczym „Ród Smoka”. Drugi ma bardziej baśniowy ton, momentami wręcz z nutką humoru.
Odbiór i popularność produkcji
Opinie krytyków i widzów
„Gra o tron” już po pierwszym sezonie zdobyła status serialowego fenomenu i uwielbienie krytyków. Opinie o „Wiedźminie” są bardziej podzielone, choć z czasem oceny stają się coraz bardziej przychylne.
Sukces kasowy i nagrody
Obydwa seriale to światowe hity oglądalnościowe. Ale to GOT bije rekordy popularności i zgarnęło wiele prestiżowych nagród, jak Emmy czy Złote Globy. „Wiedźmin” dopiero stara się o laury.
Status kultowy i wpływ na popkulturę
GOT już na stałe wpisało się do kanonu popkultury, a elementy serialu funkcjonują w masowej wyobraźni. „Wiedźmin” powoli zyskuje kultowy status, choć do ikoniczności GOT jeszcze daleka droga.
Podsumowanie
Zarówno „Gra o tron”, jak i „Wiedźmin” to świetne seriale fantasy, które dostarczają widzom wciągającej rozrywki na najwyższym poziomie. Każda z produkcji ma swoje unikalne zalety. GOT bryluje rozmachem, bogactwem świata, kinową realizacją. „Wiedźmin” wyróżnia się charyzmą głównego bohatera, baśniowym klimatem i wiernością kulturze słowiańskiej. Który serial lepszy, to kwestia osobistych preferencji. Ale fani gatunku fantasy z pewnością powinni zanurzyć się w obu tych fascynujących światach.