Sympatyk - zwiastun i data premiery serialu HBO. Robert Downey Jr. w kilku rolach

Sympatyk - zwiastun i data premiery serialu HBO. Robert Downey Jr. w kilku rolach
Autor Amadeusz Górecki
Amadeusz Górecki17.02.2024 | 7 min.

Serial "Sympatyk" to nadchodzący szpiegowski thriller od HBO z Robertem Downey Jr. w kilku rolach antagonistów. W produkcji, której premiera już 15 kwietnia, wcieli się on w postać tajemniczego przełożonego głównego bohatera. Serial opowie o losach komunistycznego szpiega podczas wojny w Wietnamie i późniejszej ucieczce do Stanów Zjednoczonych. W obsadzie zobaczymy też Sandrę Oh. Za kamerą trzech pierwszych odcinków stanął Park Chan-wook.

Robert Downey Jr. w kilku rolach antagonistów

W nadchodzącym serialu „Sympatyk” gwiazdą produkcji został Robert Downey Jr. Znany z roli Iron Mana aktor wcieli się od razu w kilka ról antagonistów. Będzie on bowiem grać tajemniczego przełożonego tytułowego sympatyka. Jak zapowiada zwiastun, jego bohater ma być postacią niebezpieczną i przebiegłą.

Downey Jr. wcieli się więc w przełożonego głównego bohatera, komunistycznego szpiega pochodzącego z Wietnamu. Wydaje mu on rozkazy i manipuluje nim dla własnych celów. Aktor sportretuje więc bezwzględnego manipulatora, gotowego posunąć się do wszystkiego dla realizacji swojej misji. Jest to zdecydowanie inna rola niż te, do których przyzwyczaił nas Downey Jr.

Manipulacja i intrygi

Z informacji o serialu wiemy, że sympatyk ma działać na zlecenie Amerykanów, ale tak naprawdę cały czas pracuje dla wietnamskiego wywiadu. „Pracujesz dla mnie, udając, że pracujesz dla nich” – mówi mu tajemniczy przełożony. Możemy się więc spodziewać intryg, manipulacji i podwójnej, a może nawet potrójnej gry szpiegowskiej.

Zwiastun sugeruje, że rola Downeya Jr. będzie kluczowa dla fabuły serialu. Jego bohater wydaje się ciągnąć za sznurki i decydować o losach innych postaci. Z pewnością jego wątek okaże się jednym z najciekawszych i najbardziej zaskakujących.

Data premiery „Sympatyka” na HBO i HBO MAX

Serial „Sympatyk” zadebiutuje już 15 kwietnia na platformie HBO Max oraz antenie HBO. Będzie to więc globalna premiera produkcji, która od razu trafi do widzów w Polsce i na świecie. Serial początkowo zapowiadany był jako miniserial, składający się z 6-7 odcinków.

Premiera „Sympatyka” na HBO Max oznacza, że widzowie będą mogli obejrzeć wszystkie odcinki serialu w dniu debiutu. Nie będzie więc konieczności czekania na kolejne tygodnie na emisję poszczególnych części. Z drugiej jednak strony fani thrillera mogą też delektować się emisją na HBO odcinek po odcinku.

Serial „Sympatyk” na podstawie głośnej powieści zadebiutuje globalnie 15 kwietnia 2024 roku.

Serial na podstawie powieści

Podstawą scenariusza serialu jest głośna powieść „The Sympathizer” autorstwa Viet Thanha Nguyena. Książka zebrała bardzo pozytywne recenzje i zdobyła nawet prestiżową Nagrodę Pulitzera w 2016 roku. Opowiada historię pół Francuza, pół Wietnamczyka pracującego jako agent komunistycznego wywiadu.

Akcja „Sympatyka” rozgrywa się pod koniec wojny w Wietnamie i tuż po niej. Główny bohater zmuszony jest do ucieczki do Stanów Zjednoczonych, gdzie nadal pełni swoją misję szpiegowską. Jeszcze przed premierą słyszymy głosy, że serial może stać się równie wielkim hitem, co produkcje takie jak „Gra o tron” czy „Rodzina Soprano”.

Czytaj więcej: Premiera 7. sezonu Młodego Sheldona: nowe klipy z wersją Missy, jakiej jeszcze nie widzieliście

Zwiastun szpiegowskiego thrillera „Sympatyk”

Twórcy serialu „Sympatyk” opublikowali niedawno oficjalny zwiastun produkcji. Materiał ten pozwala lepiej zrozumieć fabułę i klimat thrillera szpiegowskiego od HBO. Zwiastun utrzymany jest w mrocznym klimacie, a jego bohaterem jest tytułowy sympatyk, grany przez Hoa Xuande.

Zapowiedź serialu pokazuje losy bohatera tuż po zakończeniu wojny w Wietnamie. Sympatyk zostaje wysłany do Stanów Zjednoczonych, aby kontynuować swoją misję. „To jest Ameryka. Mam to na myśli w najgorszym tego słowa znaczeniu” – ostrzega go tajemniczy przełożony. Zwiastun obiecuje widzom intrygi szpiegowskie i polityczne na najwyższym poziomie.

  • Szpiegowski thriller „Sympatyk” zwiastunem zapowiada emocjonującą intrygę szpiegowską.
  • Bohaterem jest pół Francuz, pół Wietnamczyk wysłany do USA po wojnie w Wietnamie.

Motywy powieści Viet Thanh Nguyena w serialu

Sympatyk - zwiastun i data premiery serialu HBO. Robert Downey Jr. w kilku rolach

Choć „Sympatyk” to przede wszystkim thriller szpiegowski, serial ma też pokazywać motywy obecne w pierwowzorze literackim. Szczególnie istotna ma być problematyka tożsamości głównego bohatera. Jest on bowiem rozdarty między dwoma światami – francuskim i wietnamskim – co sprawia, że nigdzie tak naprawdę nie czuje się u siebie.

Jak mówił sam autor książki, jego powieść to historia kogoś takiego, kto ciągle przekracza granice, ale za każdym razem zostaje odrzucony. W Stanach Zjednoczonych główny bohater spotyka też postać graną przez Sandrę Oh, Azjatki o skomplikowanej tożsamości. Serial ma więc poruszać problem przynależności do wspólnoty i akceptacji Innego.

Główny motyw powieści „Sympatyk” Tożsamość i przynależność
Kluczowe problemy w serialu Akceptacja Innego, odrzucenie i wyobcowanie

Wielowymiarowe postacie

Twórcy serialu podkreślają, że wszystkie postacie mają być wielowymiarowe i skomplikowane. Dotyczy to zwłaszcza głównego bohatera, ale także innych, jak choćby grana przez Sandrę Oh feministka Azjatka. Ma to odzwierciedlać złożoność ludzkiej natury i ucieczkę od czarno-białego postrzegania świata.

Obsada serialu „Sympatyk” z Sandrą Oh

„Sympatyk” może pochwalić się naprawdę imponującą obsadą aktorską. Największą gwiazdą jest Robert Downey Jr., ale na ekranie zobaczymy też laureatkę Złotego Globu Sandrę Oh. Serial jest też reżyserskim debiutem w Hollywood kultowego twórcy z Korei Południowej Park Chan-wooka.

Hoa Xuande, znany m.in. z „Cowboy Bebop”, wciela się w tytułowego sympatyka. Obok niego w obsadzie są Fred Nguyen Khan („This Life”) jako Bon czy Ky Duyen („Lost Paradise”). Poza Sandrą Oh wątek miłosny ma rozwinąć się między sympatykiem a postacią Rity granej przez Hong Chau („Whiplash”).

Serial HBO „Sympatyk” zebrał więc prawdziwie gwiazdorską obsadę. Widzowie mogą spodziewać się kreacji aktorskich na najwyższym poziomie, które wciągną ich w opowieść o losach tytułowego komunistycznego szpiega.

Reżyser Park Chan-wook za kamerą pierwszych odcinków

Za realizację pierwszych trzech odcinków „Sympatyka” odpowiedzialny jest Park Chan-wook. To kultowy południowokoreański reżyser znany polskim widzom przede wszystkim z kontrowersyjnego „Oldboya”. Jego styl można określić jako mieszankę czarnego humoru, przemocy i refleksji filozoficznej.

Anagaż Park Chan-wooka to duży atut serialu HBO. Reżyser gwarantuje bowiem niebanalną, oryginalną wizję i niepowtarzalny styl. Jego odcinki „Sympatyka” mają być mroczne i oniryczne. Można więc oczekiwać przemyślanej, wyszukanej formy, która wciągnie widza i zapewni niezapomniane wrażenia.

Z kolei za całość produkcji jako showrunnerzy odpowiadają Don McKellar („Ostatnia noc”) i sam Park Chan-wook. Robert Downey Jr. pełni natomiast funkcję producenta wykonawczego serialu HBO „Sympatyk”. Widzowie mogą więc liczyć na połączenie hollywoodzkiego rozmachu z artystyczną wizją azjatyckiego reżysera.

Podsumowanie

W artykule omówiono nadchodzący serial „Sympatyk” od HBO. Jego gwiazdą jest Robert Downey Jr., który wciela się w kilka ról antagonistów. Premiera produkcji odbędzie się 15 kwietnia 2024 roku na HBO Max. Przedstawiono również treść zwiastuna, fabułę serialu i motywy przewodnie.

Dowiedzieliśmy się, że „Sympatyk” to thriller szpiegowski na podstawie głośnej powieści. Jego bohaterem jest komunistyczny agent rozdarty między dwoma kulturami. W obsadzie, oprócz Downeya Jr., znaleźli się Hoa Xuande, Sandra Oh i Fred Nguyen Khan. Za realizację pierwszych odcinków odpowiada reżyser Park Chan-wook.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Breaking Bad - dlaczego warto obejrzeć ten kultowy serial?
  2. Finale 7. sezonu The Good Doctor: doktor Shaun Murphy odkłada skalpel
  3. Pojutrze - przestroga przed globalnym ociepleniem w katastroficznym scenariuszu
  4. Nietykalni - wzruszająca historia przyjaźni na przekór przeciwnościom
  5. Wednesday - nowe oblicze córki rodziny Addamsów
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Amadeusz Górecki
Amadeusz Górecki

Od wielu lat interesuję się filmem. Na moim blogu zamieszczam recenzje nowych produkcji kinowych i serialowych. Dbam o rzetelność i obiektywizm. Oceniam fabułę, grę aktorów, realizację. Polecam wartościowe tytuły i klasyki kina warte obejrzenia. Chcę dzielić się kinową pasją.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły