Zoolander - komedia z Benem Stillerem jako głupiutkim modelen

Zoolander - komedia z Benem Stillerem jako głupiutkim modelen
Autor Hubert Czerwiński
Hubert Czerwiński15.09.2023 | 8 min.

Początek artykułu bez tytułu

Komedia "Zoolander" z 2001 roku to jeden z bardziej kultowych filmów początku XXI wieku. Obraz wyreżyserowany i zagrany przez Bena Stillera opowiada historię tytułowego modela, którego kariera załamuje się po utracie tytułu Model Roku. Film łączy w sobie elementy komedii, satyry na świat mody oraz parodii hollywoodzkich produkcji. Dzięki gwiazdorskiej obsadzie, chwytliwym teledyskom i kontrowersjom po premierze, "Zoolander" na stałe wpisał się do kanonu kultowych komedii.

Tytułowy bohater granego przez Bena Stillera Dereka Zoolandera poznajemy jako modela pracującego w branży od najmłodszych lat. Jego kariera sięga szczytu, gdy zdobywa tytuł Model Roku. Jednak triumf nie trwa długo. Podczas kolejnej gali Derek przegrywa z Hanselem, granym przez Owena Wilsona. Urażony Zoolander postanawia porzucić modeling, jednak wkrótce odkrywa spisek mający na celu zamordowanie premiera Malezji. Aby odzyskać dawną sławę i pomścić upadek kariery, Derek próbuje powstrzymać zamach.

Życiorys tytułowego bohatera

Derek Zoolander wychowywał się w niezbyt zamożnej rodzinie górniczej. Już jako dziecko zaczął pracować jako model, reklamując m.in. zabawki dla chłopców. Sukcesy na wybiegu sprawiły, że porzucił szkołę, by w pełni poświęcić się karierze. Derek z miejsca stał się ulubieńcem branży mody. Jego charakterystyczna mina "Blue Steel" podbiła serca projektantów i fotografów. Sława jednak uderzyła Zoolanderowi do głowy. Stał się zarozumiały i zapatrzony w siebie. Utrata tytułu Model Roku na rzecz Hansela była dla niego ogromnym ciosem.

Rywalizacja Zoolandera z Hanselem

Hansel, grany przez Owena Wilsona, to główny rywal Dereka w świecie mody. Jest luźny, swobodny i bardziej wszechstronny od Zoolandera. Podczas gali Derek pokazuje swoją sztandarową minę "Blue Steel", jednak Hansel z łatwością go przyćmiewa. To właśnie jemu przypadł tytuł Model Roku. Wygrana Hansela dodatkowo podkopała i tak nadszarpnięte ego Dereka. Ich rywalizacja jest jednym z motorów napędowych fabuły.

Plany zamachu na premiera Malezji

Kluczowym wątkiem fabularnym jest spisek mający na celu zabicie premiera Malezji podczas pokazu mody. Zamachowcy wrabiają w niego Dereka Zoolandera. Chcą wykorzystać modela do dokonania zbrodni, a następnie zrzucić na niego winę. Derek musi oczyścić swoje imię i udaremnić zamach. Walka z tym spiskiem pozwoli mu odzyskać utraconą reputację. Jest to wątek sensacyjny, który napędza akcję filmu.

Aktorzy wcielający się w główne role

Obsada "Zoolandera" stanowi istną gwiazdorską śmietankę Hollywood. W rolę tytułową wcielił się sam Ben Stiller, który jest również reżyserem produkcji. Stał się on utożsamiany z postacią głupiutkiego modela. Partneruje mu Owen Wilson jako Hansel. Ich duet sprawdził się na tyle dobrze, że powtórzono go w sequelu z 2016 roku.

Rola Bena Stillera

Ben Stiller nie tylko zagrał główną rolę w filmie, ale także wyreżyserował obraz. Wcześniej dał się poznać z komedii takich jak "Gorączka sobotniej nocy" czy "To jest moje życie". Kreacja Dereka Zoolandera przeszła jednak do historii kina i zapewniła mu status gwiazdy komedii. Aktor świetnie oddał głupotę i naiwność modela.

Owen Wilson jako Hansel

Kolejną gwiazdą filmu jest Owen Wilson, znany m.in. z komedii "Noc w muzeum". Wcielił się w postać Hansela, głównego rywala tytułowego bohatera. Jego swobodna kreacja idealnie kontrastowała z sztywną postacią Dereka. Aktorzy świetnie ze sobą zagrali. Owen Wilson powrócił do roli w kontynuacji z 2016 roku.

Inni członkowie obsady

W filmie wystąpili też m.in. Will Ferrell jako antagonistyczny projektant mody Mugatu, Christine Taylor jako dziennikarka Matilda oraz Milla Jovovich. W drugoplanowych rolach pojawili się też tacy aktorzy jak David Duchovny, Jon Voight czy nawet Donald Trump. Zgromadzone nazwiska podkreślają gwiazdorski charakter produkcji.

Komedia i satyra na absurd świata mody

"Zoolander" to przede wszystkim komedia sensacyjna z elementami satyry społecznej. Film wyśmiewa powierzchowność branży mody i parodiuje zachowania modelek i modeli. Główny bohater uosabia wszystkie głupotki tego świata. Jest ignorantem, który myśli, że walka z ubóstwem to nazwa organizacji charytatywnej.

Głupota i naiwność Dereka Zoolandera

Kluczowym elementem komediowym jest postać tytułowego bohatera. Derek Zoolander jest prawdziwym ignorantem, nie rozumiejącym najprostszych rzeczy. Potrafi wprawić w osłupienie stwierdzeniem, że ludzie powinni żyć w zgodzie ze sobą. Ta infantylność i naiwność stanowi sedno humoru w filmie.

Wyśmiewanie świata mody

Film przedstawia modę jako świat pełen absurdów, w którym liczy się jedynie powierzchowność. Projektanci i modele zaprezentowani są jako egoistyczni i głupi ludzie. Satyra pokazuje ten świat jako oderwany od rzeczywistości i skupiony na błahostkach. Daje to pole do popisu autorom licznych gagów.

Zabawne gagy i sytuacje

Obok kreacji głównego bohatera, siłą "Zoolandera" są komiczne gagy i absurdalne sytuacje. Derek z trudem potrafi skorzystać z telefonu komórkowego, a scena jego walki na breakdance to popis inwencji twórczej. Film obfituje w tego typu zabawne scenki, które przeszły do historii komedii.

Muzyka i charakterystyczne teledyski

Zoolander - komedia z Benem Stillerem jako głupiutkim modelen

Istotnym elementem filmu są teledyski z udziałem Dereka Zoolandera. Stworzone zostały specjalnie na potrzeby produkcji i wykorzystują przeboje lat 80. i 90. Teledysk do "Relax" zespołu Frankie Goes to Hollywood przeszedł do historii i był wielokrotnie parodiowany.

Ścieżka dźwiękowa z hitami

Ścieżka dźwiękowa zawiera takie hity jak "Start Me Up" Rolling Stones czy "Whip It" zespołu Devo. Służą one jako tło do teledysków z udziałem Dereka. Zostały wykorzystane z dużym poczuciem humoru i dystansem.

Kultowy teledysk do "Relax"

Jednym z najbardziej kultowych elementów filmu jest teledysk Dereka do przeboju "Relax" zespołu Frankie Goes to Hollywood. Zoolander prezentuje w nim swoje sztandarowe miny w kąpieli z pianą. Teledysk był wielokrotnie parodiowany w popkulturze.

Inne teledyski Dereka

Oprócz "Relax", Derek pojawia się też w teledyskach do "Wham!" George'a Michaela oraz "Jump" zespołu Kriss Kross. Prezentuje w nich swoje umiejętności taneczne oraz oczywiście miny. Teledyski są jednym z bardziej rozpoznawalnych elementów filmu.

Kontrowersje po premierze i sukces filmu

Choć "Zoolander" spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem widzów, to nie obyło się bez kontrowersji. Po zamachach z 11 września z filmu wycięto scenę katastrofy Wieży Malajskiej. Mimo tego film odniósł sukces kasowy i zyskał status produkcji kultowej.

Wycięcie sceny Wieży Malajskiej

Pierwotnie w filmie znajdowała się scena, w której Derek pokazuje swoją minę na tle zapadającej się wieży. Po atakach na WTC uznano ją za niestosowną i wycięto z filmu. Była to jedna z kontrowersji po premierze.

Oskarżenia o szerzenie nienawiści

Część środowisk oskarżała twórców o szerzenie nienawiści do modelek i modeli. Uznawano satyrę na branżę mody za zbyt krzywdzącą. Jednak zarzuty te nie przeszkodziły filmowi odnieść sukcesu.

Hit kinowy 2001 roku

Mimo kontrowersji, "Zoolander" odniósł sukces komercyjny, zarabiając na całym świecie ponad 60 milionów dolarów. Film na trwałe wpisał się do kanonu kultowych komedii i doczekał się kontynuacji po 15 latach od premiery.

Powrót postaci w sequelu z 2016 roku

Po ponad dekadzie od wydania oryginału, w 2016 roku na ekrany trafił film "Zoolander 2". Kontynuował on losy Derek i Hansela, choć już z mniejszym powodzeniem. Mimo to sequel potwierdził status tych postaci jako kultowych w historii kina.

Fabuła skupiona na powrocie Dereka

Akcja "Zoolandera 2" rozgrywa się 10 lat po wydarzeniach z pierwszej części. Derek Zoolander wycofał się z branży mody, jednak postanawia do niej powrócić. Razem z Hanselem tropią spisek związany z morderstwami modeli.

Gorsze przyjęcie przez widzów

Film spotkał się z mieszanymi recenzjami od krytyków. Chwalono grę aktorów, ale fabułę uznano za słabszą. Widzowie również przyjęli sequel z mniejszym entuzjazmem niż oryginał. Film nie powtórzył sukcesu poprzednika.

Powrót gwiazd z pierwszej części

Mocną stroną filmu była obsada. Do ról Dereka i Hansela powrócili Ben Stiller i Owen Wilson. W obsadzie ponownie znaleźli się także Will Ferrell, Christine Taylor i Justin Theroux. Dzięki temu sequel zachował ducha oryginału.

Podsumowanie

Komedia "Zoolander" to jedna z najbardziej kultowych produkcji początku XXI wieku. Film świetnie łączy w sobie elementy komedii, satyry społecznej i parodii hollywoodzkich hitów. Dzięki kreacji Bena Stillera w roli tytułowej, angażującej fabule oraz gwiazdorskiej obsadzie, produkcja na stałe wpisała się do kanonu kultowych komedii. Mimo kontrowersji po premierze, obraz odniósł sukces komercyjny i zyskał rzesze fanów. Kontynuacja z 2016 roku, choć gorzej przyjęta, potwierdziła status postaci Dereka Zoolandera i Hansela jako ikonicznych w historii kina.

Najczęstsze pytania

Kto wyreżyserował film "Zoolander"?

Reżyserem i odtwórcą głównej roli był aktor komediowy Ben Stiller.

Kto zagrał Hansela, rywala tytułowego bohatera?

W rolę Hansela wcielił się aktor Owen Wilson, znany m.in. z komedii "Noc w muzeum".

Jakie kontrowersje wywołał film?

Po premierze krytykowano film za scenę upadającej Wieży Malajskiej, którą wycięto. Zarzucano mu też szerzenie nienawiści do modeli.

Jaki był najbardziej kultowy teledysk?

Najbardziej znanym teledyskiem była scena z "Relax" zespołu Frankie Goes to Hollywood z Derekim w wannie.

Kiedy wyszedł sequel filmu?

Kontynuacja zatytułowana "Zoolander 2" miała premierę w 2016 roku, 15 lat po pierwszej części.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Breaking Bad - dlaczego warto obejrzeć ten kultowy serial?
  2. Nowy sezon 20 Chirurdzy: Powrót Ellen Pompeo do szpitala Grey Sloan
  3. Pojutrze - przestroga przed globalnym ociepleniem w katastroficznym scenariuszu
  4. Nietykalni - wzruszająca historia przyjaźni na przekór przeciwnościom
  5. Wednesday - nowe oblicze córki rodziny Addamsów
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Hubert Czerwiński
Hubert Czerwiński

Jestem pasjonatem muzyki. Na blogu recenzuję nowości serialowe i filmowe. Oceniam fabułę, grę aktorów i realizację. Wyłapuję mocne i słabe strony produkcji. Polecam tytuły warte uwagi i ostrzegam przez tymi mniej udanymi. Dbam o rzetelność i obiektywizm.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły